» » Bezpieczna podróż – foteliki samochodowe

Bezpieczna podróż – foteliki samochodowe

wpis w: kocyki | 0

Dla młodych rodziców – zwłaszcza ojców, temat fotelików samochodowych jest bardzo ważny, a wybór odpowiedniego niezmiernie trudny. Bezpieczeństwo malucha jest priorytetem, a my jako rodzice powinniśmy zrobić wszystko, by pociecha w razie kolizji drogowej była jak najbardziej zabezpieczona. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów fotelików samochodowych dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Na jakie właściwości fotelików powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i co powinno być priorytetem przy zakupie właściwego fotelika? Przygotowaliśmy dla Was ściągę, która zawiera najważniejsze informacje!

 

Rodzaje fotelików dziecięcych

Foteliki dziecięce podzielone są na dwie grupy – te z grupy głównej, uznane za najbezpieczniejsze i dostosowane do poszczególnych grup wiekowych, droższe w zakupie. Drugą grupę stanowią foteliki mające znacznie większe widełki wiekowe i wagowe, które mogą nie spełniać wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Grupa główna podzielona jest na trzy kategorie:

Foteliki dla niemowlaków – do 13 kg: są to foteliki montowane tyłem, posiadające 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Dziecko znajduje się w pozycji leżącej. Noworodki i mniejsze niemowlęta powinny być przewożone w tym foteliku tylko jeśli jest wyposażony w specjalną wkładkę i wałek zabezpieczający głowę przed wstrząsami. Można zaopatrzyć się również w specjalną poduszkę jaką jest poduszka motylek – antywstrząsowa.

Przy pomocy odpowiednich adapterów fotelik można zamontować do wózka na miejsce gondoli. Dzieci w tym wieku mogą przebywać w tego rodzaju foteliku maksymalnie 2 godziny dziennie!

Foteliki 9-18 kg: kategoria wagowa to nie wszystko – nawet jeśli dziecko waży 9 kg a jeszcze nie siedzi, nie może podróżować w tego rodzaju foteliku. Wybierzmy ten montowany tyłem do kierunku jazdy. Dobry fotelik w tej kategorii powinien mieć rozkładane oparcie, tak by dziecko podczas snu znajdowało się w pozycji półleżącej. Najbezpieczniejsze są te wyposażone w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Foteliki 15-36 kg: przeznaczone dla najstarszych dzieci. Bezwzględny obowiązek jazdy w foteliku mają najmłodsi do 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu.

Producent i marka fotelika nie jest gwarancją jego jakości i bezpieczeństwa – zanim kupimy fotelik sprawdźmy czy spełnia wymagane normy. Niestety w Europie nawet najsłabsze foteliki mogą otrzymać certyfikat bezpieczeństwa. Dlatego też warto zaznajomić się z testami bezpieczeństwa poszczególnych fotelików przeprowadzanymi przez niezależne firmy i organizacje, takie jak np. niemiecki automobilklub ADAC.

Dzieci jak najdłużej powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy – nie tylko niemowlaki! Przeciążenie w trakcie wypadku może spowodować uraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nawet przy gwałtownym, bezkolizyjnym hamowaniu przodem do kierunku jazdy główka dziecka gwałtownie leci do przodu.

Kupujmy foteliki nieużywane. Tylko wtedy mamy pewność, że będą bezpieczne. Pamiętajmy, że foteliki dla najmniejszych dzieci mogą być użytkowane przez 5 lat od zakupu. Jeśli musimy kupić fotelik używany, wybierzmy tylko ten ze sprawdzonego źródła – bezwypadkowy. Nigdy nie mamy pewności jaka była historia fotelika kupowanego od obcej osoby. Używany fotelik z zewnątrz może wyglądać na nieuszkodzony, natomiast konstrukcja i wypełnienie mogą być naruszone.

Wybierajmy fotelik nie ze względu na kategorię wiekową, lecz wagową. Ważny jest również wzrost dziecka. Jeśli nasza pociecha zbliża się go górnej granicy dopuszczalnej wagi lub wzrostu bezwzględnie wymieńmy fotelik na większy.

Ważne wskazówki

Dobór odpowiedniego fotelika samochodowego to tylko połowa sukcesu – jeśli będzie nieodpowiednio użytkowany, może nie spełnić swojej funkcji.

  • Dziecko przewożone w foteliku samochodowym nie może być ubrane w okrycia wierzchnie – nawet zimą! Zanim zapniemy malucha pasami zdejmijmy kurtkę czy grubszą bluzę. Dlaczego? Między materiałem a ciałem dziecka jest sporo luźnej przestrzeni a pasy dociągające powinny jak najbardziej przywierać do ciała dziecka. Jak przygotować malucha na podróż zimą? Najprostszym rozwiązaniem jest nagrzanie auta przed odjazdem. Jeśli jesteśmy sami z dzieckiem i nie mamy takiej możliwości, przykryjmy dziecko kocykiem – świetnie sprawdzi się mięciutki Kocyk MINKY – dla dziecka 75x100cm. Możemy również spróbować ubrać już zapiętemu w pasy dziecku kurtkę tył na przód.
  • Zaleca się montowanie fotelika na środku tylnej kanapy – to najbezpieczniejsze miejsce w razie kolizji. Nie wszystkie samochody posiadają jednak taką możliwość, gdyż muszą w tym miejscu umieszczone być 3-punktowe pasy bezpieczeństwa lub ISOFIX. Wygodnym i bezpiecznym miejscem do montowania fotelika jest również miejsce z tyłu za pasażerem. Ułatwi wyciąganie dziecka z auta, gdy parkować będziemy przy ruchliwej ulicy. Dozwolone jest również przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, pod warunkiem, że wyłączymy w tym miejscu poduszkę powietrzną! Gdy podróżujemy z ruchliwymi małymi odkrywcami, których interesują rozmaite przyciski w samochodzie, zamknijmy drzwi, tak by nie dało się ich otworzyć od środka, ruchliwe stópki lubią zaczepiać klamkę i choć trudno byłoby im ją podważyć, lepiej dmuchać na zimne.
  • Zanim kupisz fotelik przymierz go do swojego samochodu! Może okazać się, że pasy nie mają odpowiedniej długości do danego fotelika, lub kąt nachylenia siedzeń uniemożliwia jego dobre zamontowanie. Poproś o przymierzenie sprzedawcę.
  • Ważny jest również materiał z jakiego wykonany jest pokrowiec – powinien być oddychający, by dziecko się w nim nie pociło. Zwróćmy uwagę na to, czy da się go zdjąć do wyprania. Wybierzmy kolor, na którym nie będzie widać mokrych plamek czy okruchów. Zanim dziecko z niego wyrośnie będzie musiał wiele przejść. Pamiętajmy również, by dziecko piło i jadło tylko wtedy kiedy jest absolutna konieczność – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie w jadącym samochodzie może przybrać dramatyczny obrót.

Zostaw Komentarz