» » Bezpieczna przestrzeń na sen niemowlaka

Bezpieczna przestrzeń na sen niemowlaka

pościel dla dzieciWidok śpiącego dziecka jest jednym z bardziej kojących i rozczulających widoków dla każdego rodzica. Zwłaszcza po długich godzinach usypiania. Spokojny, zdrowy sen jest bardzo ważny dla dobrego rozwoju pociechy, ponieważ właśnie podczas snu nasze dziecko rośnie, rozwija się i przetwarza wszystkie bodźce i informacje, jakie dotarły do niego w czasie aktywności. Rozwój niemowlaka i małego dziecka przebiega bardzo dynamicznie, stąd też tak duże zapotrzebowanie na sen. Rolą rodziców jest stworzenie dziecku odpowiedniego otoczenia zapewniającego bezpieczeństwo i spokój podczas odpoczynku.

I choć wydawać by się mogło, że nie ma nic szczególnie trudnego w przygotowaniu bezpiecznego łóżeczka, okazuje się, że nie jest to tak oczywiste. Wiedzą o tym wszyscy młodzi rodzice, którzy nie zmrużyli oka podczas pierwszej nocy z niemowlakiem (czy aby na pewno oddycha?), i którym nie obcy jest skrót SIDS – Zespół Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.

SIDS występuje bardzo rzadko – raz na dwa tysiące urodzeń, w Polsce statystyki wynoszą od 160 do 180 zgonów rocznie. Nie należy więc popadać w panikę, ale minimalizować ryzyko wystąpienia SIDS u naszej Pociechy.

Przyczyny SIDS nie są do końca znane, wiadomo jednak, że na ryzyko wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej składają się między innymi stan zdrowia matki podczas ciąży, kondycja samego niemowlaka i inne czynniki, na które rodzic nie ma bezpośredniego wpływu.

Niebagatelne znaczenie mają jednak warunki snu dziecka, takie jak układanie dziecka do snu (niemowlęta wyłącznie na plecach),  ale również okrycie wierzchnie, pościel i akcesoria znajdujące się w łóżeczku. Jak więc układać dziecko do snu, by samemu spać spokojnie?

Organizacją zajmującą się problemem SIDS jest Amerykańska Akademia Pediatrii, która cyklicznie wystosowuje odpowiednie wytyczne dotyczące snu niemowląt  i zapobieganiu Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej. Wskazówki te obrazują również jak powinna wyglądać odpowiednia higiena snu każdego Malucha.

Łóżeczko

Solidne łóżeczko niemowlęce powinno być wykonane z miękkiego drewna z odpowiednio wąsko rozstawionymi szczebelkami. Rozmiar łóżeczka pod względem bezpieczeństwa nie ma większego znaczenia (pod warunkiem przestrzegania zasad układania dziecka). Dla najmłodszych na rynku znajdziemy również kosze Mojżesza czy kołyski – tu ogranicza nas w zasadzie tylko budżet. Powinniśmy również sprawdzić czy lakier, którym pomalowane jest łóżeczko spełnia podstawowe wymogi bezpieczeństwa dla najmłodszych.

Dobre łóżeczko dziecięce od pierwszych dni powinno być przede wszystkim wyposażone w odpowiedni materac. Niemowlak nie powinien spać na miękkim, zapadającym się podłożu. Dobre podparcie dla kręgosłupa oraz oddychające, higieniczne tworzywo powinny być głównymi kryteriami wyboru. Nie zaleca się układania dziecka na materacach używanych.

Według wytycznych AAP materac powinien być okryty prześcieradłem zawiniętym pod brzegi, w taki sposób, by dziecko podczas snu nie miało możliwości odwinięcia go. Idealnym rozwiązaniem jest więc wybór prześcieradła z gumką wykonanego z oddychających materiałów, takich jak bawełna czy frotte.

By ochronić materac przed wilgocią rodzice często stosują rozmaite podkłady. Utrzymanie materaca w dobrym stanie jest niezwykle istotne, jednak należy pamiętać, by nie stosować ceratek nieprzepuszczających powietrza, ale takie podkłady higieniczne, które zatrzymają wilgoć i jednocześnie będą przewiewne.

Drogie Mamy niemowlaków, nie zapomnijcie podłożyć pod górną część materaca klina, który pozwoli by główka Dzidziusia znajdowała się nieco wyżej tułowia. To szczególnie ważne jeśli Wasz Szkrab boryka się z refluksem! Jednak nawet „zwykłe” ulewanie pokarmu (zwłaszcza w nocy) po odłożeniu dziecka do łóżeczka bywa niebezpieczne.

Pierwsza pościel

Pierwsza pościel naszego niemowlaka to zwykle rożek. Jest niezwykle wygodny, gdyż można w nim bezpiecznie nosić dziecko jak również układać je do snu. Ciasne spowijanie niemowlaka uspokaja go, daje poczucie bezpieczeństwa i  jest dla niego komfortowe. Rożki umożliwiają opatulenie dziecka w sposób bezpieczny i wygodny zarówno dla niego samego jak również dla rodzica.

łóżeczko dla dzieckaDokładne owiniecie niemowlaka w rożku zapobiega jego zsunięciu się pod materiał i ograniczeniu dostępu powietrza (jak mogłoby się zdarzyć w przypadku kołdry), rodzic zaś w szybki sposób może w razie potrzeby rozpiąć rożek, by na przykład wymienić pieluszkę.

Do snu zalecane są rożki z oddychających materiałów, również te posiadające stabilizującą wkładkę z kokosa. Na spacery i podczas drzemek w chłodne dni idealnie sprawdzi się niezwykle miękki i ciepły rożek MINKY.

Najważniejszą zasadą korzystania z tego typu pościeli niemowlęcej jest bezpieczne i dokładne wiązanie rożka – tak by jego końce nie dostały się do buzi naszego Szkraba.

Gdy nóżki Malucha przestaną mieścić się w rożku warto zaproponować mu do spania śpiworek, w którym swobodnie będzie mógł przebierać nóżkami jednocześnie nie odkrywając się.

 

Poduszki

Niemowlę nie powinno spać na wysokich poduszkach. Pierwsza prawdziwa poduszka dla dziecka może pojawić się około drugich urodzin. Młodszym dzieciom  możemy zaproponować cienką podusię dopasowaną do szerokości łóżeczka. Ważne jest również to, by poduszka ubrana była w poszewkę z ukrytym suwakiem. Zapięcia na guziki ze względów bezpieczeństwa nie są zalecane.

Zawsze sprawdzajmy, czy materiał z jakiego wykonana jest zarówno poduszka jak i poszewka jest bezpieczny i posiada odpowiednie atesty (takie jak atest OekoTex Instytutu Włókiennictwa oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego).

Kołdry

Idealna kołderka powinna być dobrze dopasowana do rozmiaru łóżeczka oraz wieku naszego dziecka i pory roku.

Kołdra i poduszka dziecięcaGłówną regułą przy układaniu dziecka pod kołderką jest niedopuszczenie do tego by dziecko zsunęło się i zakryło nią buzię. By tego uniknąć układajmy dziecko do snu w dolnej części łóżeczka. Dla bezpieczeństwa możemy również brzegi kołdry zawinąć za materac.

Wybierając wszelkie okrycia wierzchnie – począwszy od bielizny po samo nakrycie dziecka kierujmy się zasadą jednej warstwy więcej niż u osoby dorosłej. U małych dzieci i niemowląt przegrzanie organizmu może nastąpić bardzo szybko i jest niebezpieczne. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno, dotknijmy jego karku a nie rączek.

Akcesoria

Jednym z elementów wyposażenia dziecięcego łóżeczka są ochraniacze do łóżeczka. Ich głównym zadaniem jest ochrona dziecka przed uderzeniami w szczebelki łóżeczka, jak również osłonięcie przed przeciągami. By ochraniacz był bezpieczny dla naszego Maluszka powinniśmy bardzo dokładnie i ściśle przywiązać go do łóżeczka, tak by dziecko nie miało szansy włożenia pod niego główki. Jeśli nasz Maluszek nie przekręca się jeszcze na brzuszek a w pokoju jest ciepło możemy zrezygnować z ochraniacza. Pamiętajmy by zapewnić dziecku swobodny dopływ powietrza i jego odpowiednią  cyrkulację.

Moskitiera do łóżeczka - mniejszaLatem warto pomyśleć o moskitierze chroniącej dziecko przed ukąszeniami owadów. Moskitiery powinny być przewiewne i zawieszone nad łóżeczkiem na przeznaczonym do tego stelażu – nigdy nie kładźmy ich na samym łóżeczku!

Łóżeczko dziecięce ma być więc przede wszystkim bezpieczne a zasadą, jaką powinniśmy się kierować urządzając przestrzeń do spania jest również minimalizm. Podczas snu w łóżeczku naszego dziecka nie powinny znajdować się zabawki, maskotki i przytulanki, gdyż stwarzają ono niebezpieczeństwo uduszenia.

Obecnie na rynku znajdziemy ogromną różnorodność akcesoriów i tekstyliów dla dzieci. Wybieranie wyprawki dla nowego członka rodziny jest niezwykłą przyjemnością dla rodziców, dzięki czemu sami mogą przenieść się w czasy swojego dzieciństwa i niejednokrotnie zrealizować własne niespełnione marzenia. Naszą uwagę powinien w kolejności przykuwać nie tylko piękny wzór ale przede wszystkim to, czy wybierane przez nas akcesoria zgodne są z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

POLECAMY:

PROMOCJA!
Kokon niemowlęcy z MINKY
Kokon niemowlęcy z MINKY

Kokon niemowlęcy to połączenie leżaka dla niemowlaka z otulaczem, pozwalające na bezpieczne położenie do snu maluszka, czy też bezpieczne jego przewinięcie. Kokon niemowlęcy jest tak skonstruowany, że po ściągnięciu sznureczka, tworzą się wysokie brzegi szczelnie przylegające do niemowlaka (wielkość kokonu jest regulowana – tak by pomieścił także większe dziecko). Dzięki wysokim ściankom, dziecko leżące w kokonie, nie przesunie się i nie sturla z łóżka. Brzegi kokonu otulają niemowlaka, … Czytaj więcej

not rated 135.00  110.00  Dostępnych 7 wzorówWybierz kolor
Ochraniacz do łóżeczka wyoblony 190×40 cm
Ochraniacz do łóżeczka wyoblony 190×40 cm

Miękki ochraniacz wyoblony na szczebelki do łóżeczka dziecięcego, zapewnia Twojemu dziecku ochronę oraz tworzy w nim przytulną atmosferę. Oprócz swojej funkcjonalności ochraniacz bardzo ładnie prezentuje się na łóżeczku dzięki kolorowym motywom graficznym. Górny bok ochraniacza jest specjalnie wyprofilowany i tworzy śliczną, bardzo elegancką i dekoracyjną linię, która jest pięknym wykończeniem tego elementu. Ochraniacz wykonany jest z atestowanych i antyalergicznych materiałów, bezpiecznych i przyjaznych dla Twojego dziecka. 100% bawełna. … Czytaj więcej

not rated 50.00  Dostępnych 78 wzorówWybierz kolor
PROMOCJA!
Rożek MINKY kokos dla noworodka –  80x80cm
Rożek MINKY kokos dla noworodka – 80x80cm

Piękny i praktyczny rożek dla noworodka o rozmiarach 80x80cm idealnie otula, zapewnia uczucie ciepła i bliskości podobne do tego jakie czuje dziecko w brzuszku swojej mamy. Dzięki super miękkiemu rożkowi MINKY wraz z wygodną, usztywniającą wkładką kokosową Twój maluszek zazna wygodnego utulenia w Twoich ramionach. Do zalet rożka należy jego staranne ręczne wykonanie i dbałość o detale. Poza swoją praktyczną rolą, rożek jest bardzo dekoracyjny, posiada piękną, obszytą … Czytaj więcej

5 out of 5
99.00  79.00  Dostępnych 7 wzorówWybierz kolor
Email

Jedna odpowiedz

  1. Karolina
    | Odpowiedz

    Sama zastanawiałam się nad zakupem pierwszej pościeli. Ostatecznie stanęło na śpiworku i kocyku . Dopiero jak Antoś skończył 6 miesięcy to przydała się pościel taka z kołderką i poduszką

Zostaw Komentarz