» » Certyfikat Oeko-Tex 100

Certyfikat Oeko-Tex 100

wpis w: Bez kategorii | 0

Wybór pościeli dziecięcej często przysparza nam wielu problemów począwszy od tego, jaki rozmiar i rodzaj okrycia dobrać, jakie powinno być bezpieczne wypełnienie kołder i poduszek a skończywszy na doborze odpowiedniego wzoru na pościeli. Wybierając produkty dla naszych dzieci pamiętać powinniśmy przede wszystkim o tym, by były one bezpieczne i przebadane pod kątem np. toksycznych składników. Nie wszystkie produkty, jakie znajdują się na sklepowych półkach i w sklepach internetowych są bezpieczne, nie mamy pewności z jakich materiałów zostały wykonane i jak powstał nadruk.

Niestety co jakiś czas media donoszą o toksycznych zabawkach czy tekstyliach, które zostały wycofane z obrotu. Warto więc wybierać pewne produkty od sprawdzonych producentów, takie, których bezpieczeństwo poświadczone jest znanymi certyfikatami.  Nie dajmy się skusić na bajecznie kolorową pościel dla naszych małych pociech, jeśli nie znajdziemy na metce odpowiednich oznaczeń. Co powinno utwierdzić nas w przekonaniu, że wybierany produkt jest bezpieczny i jakiego certyfikatu szukać? Zapraszamy do lektury!

Najważniejszy certyfikat włókienniczy: Oeko-Tex Standard 100

W 1992 roku niemiecki instytut badawczy Hohenstein oraz austriacki Instytut Technologii, Ekologii i Innowacji ÖTI podjęły współpracę w celu ujednolicenia procesu certyfikacji i sposobu badań produktów tekstylnych, na każdym etapie ich produkcji. Wynikało to z pojawiania się na rynku produktów niebezpiecznych, do stworzenia których używano substancji alergizujących czy toksycznych. Ten z pozoru niewielki projekt zapoczątkował powstanie stowarzyszenia International Association for Research and Testing in the Field of Textile Ecology OEKO-TEX z siedzibą w Szwajcarii. Obecnie przebadano produkty pochodzące z ponad 10 tysięcy firm w 90 krajach świata i wydano około 120 tysięcy certyfikatów Oeko-Tex, w tym również dla produktów Szwalni Snów!

Dzięki wprowadzeniu standardu Oeko-Tex nie tylko wzrosła świadomość konsumentów na temat jakości produktów tekstylnych, z jakimi mają styczność na co dzień, ale przede wszystkim zwiększyło się bezpieczeństwo najmłodszych. Dzieci są szczególnie narażone na oddziaływanie niebezpiecznych substancji znajdujących się w tekstyliach. Mogą one bowiem wywoływać alergie w kontakcie ze skórą, ale również dostać się do organizmu wziewnie lub przez układ pokarmowy poprzez ślinę.

Proces certyfikacji

Wyroby tekstylne badane według standardów Oeko testowane są na każdym etapie produkcji. Podstawą są badania laboratoryjne wszystkich elementów wyrobu – począwszy od tkanin i materiałów, przez nici, guziki, zatrzaski, suwaki czy nity. Certyfikat Oeko-Tex wydawany jest dla produktów, które są wolne od substancji toksycznych i spełniają ściśle określone normy jakościowe.

Oznacza to, że tekstylia Szwalni Snów otrzymując certyfikat Oeko-Tex przeszły również badania na obecność między innymi fenoli, ftalanów, formaldehydu, benzenu oraz pozostałości rozpuszczalników i środków powierzchniowo czynnych. By produkt mógł otrzymać certyfikat, musi nie tylko przejść pozytywnie badania laboratoryjne, ale również testy czynników organoleptycznych – zapachu oraz wytrzymałości na odbarwienia przez pot, ślinę i wodę.

Ze szczególną starannością badane są produkty niemowlęce i dziecięce, które określa się w standardzie Oeko-Tex jako klasę I produktów, która ma największe wymagania standardu. Warto zaznaczyć, że certyfikat Oeko wydawany jest na okres 12 lub 24 miesięcy. Po tym czasie producenci powinni ponownie poddać swoje produkty badaniu w jednostce certyfikującej. W naszym kraju badania przeprowadzane są przez Instytut Włókiennictwa, gdzie badana była zarówno pościel dziecięca jak i pozostałe produkty Szwalni Snów. By sprawdzić ważność certyfikatu zakupionego produktu, wystarczy wejść na stronę organizacji oeko-tex.com, i tam wpisać jego numer.

Produkty Szwalni Snów posiadają nie tylko certyfikat OEKO-TEX 100, ale również certyfikat FIRA oraz certyfikat Instytutu Włókiennictwa, atest PZH wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Dbamy nie tylko o najwyższą jakość tkanin z jakich szyjemy, ale również dodatków, dzięki temu zarówno pościel bawełniana, flanelowa czy minky zachowuje swoje właściwości i doskonale wygląda nawet po wielu praniach. Nasze produkty tworzone są z myślą o najmłodszych i ich bezpiecznym dzieciństwie, które zaowocuje zdrową dorosłością!

Zostaw Komentarz