Oto zbiór najczęstszych pytań od naszych mam, rodziców. Jeszcze raz dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do lektury. 

1. Jaka kołdra dla niemowlaka?
2. Jaki wymiar kołdry dla niemowląt do łóżeczka dziecięcego?
3. Jaka jest grubość kołderki do łóżka dziecięcego?
4. Jaka jest grubość poduszek dla niemowlaka?
5. Jaka pościel dla dziecka alergika?
6. Jak prać pościel dla noworodka?
7. Jak wyprać kokon niemowlęcy?
8. Jaki kokon dla niemowlaka?
9. Jaka pościel dla niemowlaka?
10. Jak założyć baldachim do łóżeczka?
11. Jaka pościel do przedszkola?
12. Jak założyć falbankę do łóżeczka?
13. Jaka mata do zabawy dla niemowlaka?
14. Ochraniacz do łóżeczka, czy jest potrzebny?
15. Czy ochraniacze na łóżeczko są bezpieczne?

1. Jaka kołdra dla niemowlaka?

Wybór kołdry dla niemowlaka to jedna z ważniejszych decyzji jaką muszą podjąć rodzice kompletujący wyprawkę dla swojego nowo narodzonego maluszka.

Kołdra dla noworodka – nie jest mu potrzebna 😊 Taki kilkudniowy maluszek nie śpi zazwyczaj pod kołderką, a raczej w rożku lub śpiworku i nie jest niczym przykryty. Kołdrę dla niemowlaka zaczynamy używać dopiero ok 5-6 miesiąca życia dziecka – kiedy jest ono już na tyle ruchliwe, że samo potrafi się z kołderki wyplątać.

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze kołderki dla niemowlaka powinny być materiały z których kołderki są wykonane. Ważne by były to materiały atestowane, niełatwopalne i antyalergiczne. Odpadają tutaj wszelkie wypełnienia z naturalnego pierza. Dla najmniejszych dzieci poleca się antyalergiczne kołdry z wypełnieniem poliestrowym.

2. Jaki wymiar kołdry dla niemowląt do łóżeczka dziecięcego?

Wymiar kołderki do łóżeczka dziecięcego należy wybrać w zależności od łóżeczka jakie mamy.

  • Łóżeczka 40×90 (kołyski) – do tak małego łóżeczka, które zazwyczaj jest dostawką do łóżka rodziców sugerujemy kołderkę o wielkości 50×70 cm (Kołderka 50×70 ), ewentualnie większą kołderkę o wymiarach 100×70 (Kołdra 100×70/) .
  • Do łóżeczka 120×60 – najlepiej pasowała będzie kołderka 120×60 (Kołdra  120×90 ) – choć niektórzy rodzice zamawiają od razu większy wymiar kołderki 135×100 (Kołdra 135×100) – z myślą o tym, że taka kołderka posłuży dziecku na dłużej.
  • Do łóżeczka 140×70 – najlepiej pasowała będzie kołderka 135×100 (Kołdra 135×100).

3. Jaka jest grubość kołderki do łóżka dziecięcego?

Nasze kołderki są wypełnione antyalergiczną włókniną poliestrową o gramaturze 300gr/m2.

4. Jaka jest grubość poduszek dla niemowlaka?

Poduszki wypełnione są antyalergiczną włókniną poliestrową o gramaturze 600gr/m2.

5. Jaka pościel dla dziecka alergika?

Ważne by wypełnienie pościeli dla dziecka, które jest alergikiem było antyalergiczne. Odpadają tutaj wszelkiego rodzaju naturalne wypełnienia (puch/ pierze). Polecamy tutaj antyalergiczne wypełnienie silikonowe stosowane we wszystkich naszych kołdrach i poduszkach.

Poszewki dla alergika i każdego niemowlaka – również powinny być wykonane z naturalnych materiałów – świetnie tutaj sprawdzi się nasza 100% bawełna drukowana.

6. Jak prać pościel dla noworodka?

Pościel bawełnianą oraz prześcieradełka i baldachimy wykonane z bawełny pierzemy w temperaturze 40 st. na programie z normalnym wirowaniem.

Prasować w niskiej temperaturze, w miarę możliwości na lewej stronie.

Nie suszyć w suszarce bębnowej, nie chlorować i nie wybielać.
pranie pościeli bawełnianej dla dzieci

Kołdry i poduszki, ochraniacze, przyborniki i rożki należy prać ręcznie w niskiej temperaturze, tak aby włókna wypełniające się nie zbiły. Dopuszczalne jest pranie w pralce na delikatnym programie do 30 st. (np. program do prania wełny bez wirowania) – NIE WIROWAĆ!

Elementy delikatnie odcisnąć i równomiernie rozłożyć na suszarce do prania, kilka razy przewiesić. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu wypełnienia.

Nie prasować produktów wykonanych z MINKY, nie suszyć w suszarce bębnowej, nie chlorować i nie wybielać!

UWAGA! W przypadku rożków z wkładką kokosową, przed praniem należy ją wyciągnąć z rożka.
Jak prać kołdry i poduszki dla dzieci

Moskitiery należy prać ręcznie w w temperaturze 30 stopni. Ostrożnie odcisnąć, nie wykręcać. Można rozwiesić lekko wilgotną do suszenia, np. na stelażu do baldachimu.

Nie suszyć w suszarce bębnowej, nie chlorować i nie wybielać.
jak prać moskitierę dla dzieci

7. Jak wyprać kokon niemowlęcy?

Kokon niemowlęcy należy prać ręcznie w niskiej temperaturze, tak aby włókna wypełniające się nie zbiły. Dopuszczalne jest pranie w pralce na delikatnym programie do 30 st. (np. program do prania wełny bez wirowania) – NIE WIROWAĆ!

Z kokonu można wyjąć materacyk, znajdujący się w środku i uprać go osobno – najlepiej ręcznie.

Elementy delikatnie odcisnąć i równomiernie rozłożyć na suszarce do prania, kilka razy przewiesić. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu wypełnienia.

Nie prasować, zwłaszcza produktów wykonanych z MINKY, nie suszyć w suszarce bębnowej, nie chlorować i nie wybielać!

8. Jaki kokon dla niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się jaki kokon dla niemowlaka wybrać. Najważniejsza odpowiedź: bezpieczny. Wykonany z atestowanych materiałów – antyalergiczne wypełnienie, bezpieczne dla noworodka poszycie – dlatego tutaj najlepiej sprawdza się bawełna lub atestowany dla dzieci plusz MINKY / Velvet.

Noworodek, to maleństwo które bardzo szybko rośnie – dlatego warto wybrać kokony, które są na tyle duże, że spokojnie posłużą maluszkowi na te pierwsze 6 miesięcy życia, kiedy kokon jest w użyciu.

Wymiary naszych kokonów:

  • zewnętrzne wymiary: kokon rozwiązany ok. 90×60 cm, kokon związany 80×50 cm
  • wewnętrzny wymiar: ok.63 x 33 cm
  • wysokość ścianki: 10 cm
  • grubość maty do leżenia: 2.5-3 cm.

To czy wybierzemy kokon w całości wykonany z bawełny czy poszyty pluszem MINKY lub Velvet to już kwestia naszych indywidualnych upodobań. Kokony z MINKY i Velvet są dwustronne – mamy zatem możliwość położenia dziecka na obydwu stronach kokonu – w zależności od tego jakie mamy w danym momencie życzenie – maleństwo może leżeć na bawełnie lub miękkim pluszu.

Dla najbardziej wymagających estetek polecamy kokony z falbanką – które oprócz swoich praktycznych zastosowań są po prostu przepiękne.

9. Jaka pościel dla niemowlaka?

Najważniejsze przy wyborze pościeli dla niemowląt powinny być względy bezpieczeństwa dziecka. Należy tutaj wybierać materiały atestowane, antyalergiczne, certyfikowane dla najmniejszych dzieci.

Kołderki i poduszki powinny posiadać antyalergiczne wypełnienie. Poszewki dla niemowlaka powinny być wykonane z naturalnych materiałów – świetnie sprawdza się tutaj bawełna, rekomendowana dla dzieci od pierwszych dni życia.

Nasze pościele służą dzieciom na wielu oddziałach neonatologicznych w całym kraju i śpią w nich najmniejsze noworodki.

Sprawą drugorzędną jest rozmiar pościeli – jednak należy go dopasować w zależności do łóżeczka które posiadamy.

  • Łóżeczka 40×90 / kołyski / gondole – tutaj zalecamy małe pościele dla dzieci – poszewka na poduszkę 23×35 cm – poszwa na kołderkę 50×70 cm – Pościel 50×70
  • Łóżeczko 120×60 – najlepiej tutaj sprawdzi się pościel o wymiarze poszewki 120×90, wymiar poszewki na poduszkę 60×40 cm (Pościel 120×90). Do tego łóżeczka można również wybrać pościel 135×100 (Pościel 135×100 .)
  • Łóżeczko 140×70 – do większego łóżeczka dziecięcego optymalna jest pościel o wymiarze poszwy 135×100, wymiar poszewki 60×40 – Pościel 135×100

10. Jak założyć baldachim do łóżeczka?

Baldachim do łóżeczka dziecięcego, w swej górnej części posiada specjalny tunel, w który należy wprowadzić stelaż podtrzymujący.

W pierwszej kolejności na cienką rurkę (1 na poniższym rysunku) należy założyć kokardę – tak by była ona na środku, z przodu baldachimu.

Wkładanie baldachimu rozpoczynamy od włożenia 2 końców cienkiej rurki do przeciwległych końców tunelu baldachimu – środkowa część baldachimu będzie z tyłu łóżeczka. Po nawleczeniu całego baldachimu na cienką rurkę – materiał powinien się ładnie zmarszczyć. Na końcu rurki, na którą nawlekamy baldachim znajduje się niewielka gumka – należy nią spiąć rurkę. Następnie cienką rurkę mocujemy w stelażu ( 2 na poniższym rysunku), który jest przykręcany do ramy łóżeczka.

statyw do baldachimu moskitiery

 

11. Jaka pościel do przedszkola?

Większość przedszkoli w Polsce, praktykuje poobiednią drzemkę dla maluchów. W części placówek, przedszkole samo zapewnia prześcieradło i pościel dla dziecka. W niektórych jednak musimy dostarczyć je sami.

Dzieci zazwyczaj leżakują na specjalnych leżaczkach przedszkolnych o wymiarach 133x57x15cm – są to uniwersalne leżaki pozwalające na wygodne ich przechowywanie.

Taki leżaczek wymaga specjalnego prześcieradełka, mocowanego za pomocą gumki na 4 nóżkach leżaczka. Takie mocowanie zapewnia odpowiednie utrzymanie prześcieradełka, które nie będzie się zsuwało. Nasze prześcieradła na leżaczek dziecięcy wykonane są z 100 bawełny – Prześcieradło na leżaczek przedszkolny .

Jeżeli rodzice mają dostarczyć do przedszkola / żłobka – same poszewki na kołderkę i poduszkę należy dokładnie dowiedzieć się jakie wymiary pościeli posiada konkretna placówka przedszkolna.

Standardem obecnie jest pościel do przedszkola o wymiarach 220×80 cm – Pościel do przedszkola – jest to pewnego rodzaju pościel / śpiworek gdyż dziecko leży na spodniej części kołderki, a drugą jej częścią się przykrywa. Dlatego kołderka jest wąska – ma tylko ok 80 cm szerokości, ale za to długa – 220 cm – tak by okryła całe dziecko. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza ze względu na to, że wspomniane leżaczki przedszkolne nie mają materacyka – tym samym to właśnie kołderka spełnia tutaj rolę materacyka, sprawiając że dziecku jest wygodnie podczas poobiedniej drzemki.

Niektóre przedszkola preferują pościel do przedszkola 135×100 wraz z poszewką 40×60 – jest to jeden z typowych wymiarów pościeli dziecięcej, do większego łóżeczka.

Wypełnienie kołderki to oczywiście antyalergiczne wypełnienie silikonowe, poszewki wykonane z 100 bawełny – bawełna dostępna w 100 kolorowych wzorach!

W przedszkolu należy dopytać o sposób przechowywania pościeli. Jeżeli przedszkole wymaga pokrowca – warto zamówić, pasujący do pościeli worek na poszewki – Worek na pościel do przedszkola .

12. Jak założyć falbankę do łóżeczka?

Falbankę maskującą na łóżeczko dziecięce zakładamy pod materac. Należy zatem zdjąć z łóżeczka materac i odsłonić szczebelki, które go podtrzymują. Na szczebelkach rozkładamy naszą falbankę maskującą. Biała, środkowa część falbanki, powinna dokładnie przykryć szczebelki – wiszące panele falbanki powinny zwisać po jej bokach. Boczne panele powinny być wejść pomiędzy szczebelki podtrzymujące a szczebelki boczne łóżeczka. Boczne panele falbanki należy równomiernie rozłożyć. Po rozłożeniu falbanki, ponownie na jej wierzchu umieszczamy materac. Zamontowana w ten sposób falbanka, maskuje przedmioty znajdujące się pod łóżeczkiem.

Należy pamiętać aby przy wyborze falbanki maskującej dopasować ją do łóżeczka – inna będzie falbanka maskująca do łóżeczka 120×60 (Falbanka maskująca do łóżeczka 120×60) a inna do łóżeczka 140×70 (Falbanka maskująca do łóżeczka 140×70) .

13. Jaka mata do zabawy dla niemowlaka?

Mata dla niemowlaka, układana na podłodze to bardzo ważne miejsce, w którym niemowlak w ciągu dnia może spędzać sporo czasu. Do zalet takiej maty należy, to że dziecko może na niej ćwiczyć mięśnie – podnoszenie główki, podnoszenie się na rączkach, przekręcanie i wiele wiele innych, jakże ważnych w rozwoju maluszka ruchów. Z maty maluch nie spadnie – mata jest płaska – bardziej ruchliwe maluchy będą co najwyżej pełzały poza jej obszar – po podłodze na której się znajduje. Mata do zabawy dla niemowlaka amortyzuje pierwsze upadki podczas podnoszenia główki i podnoszenia się dziecka na rączkach. Mata taka zapewnia izolację cieplną – zwłaszcza w mieszkaniach gdzie jest chłodna podłoga – na pewno wygodniej będzie niemowlakowi na macie niż na chłodnych panelach czy płytkach. Nasza mata dla niemowlaka jest łatwa w czyszczeniu – wystarczy wrzucić ją do pralki. Nasza mata nie jest śliska – poszyta jest bawełną, która zapewnia odpowiednią przyczepność maluszka – Mata dla niemowlaka.

14. Ochraniacz do łóżeczka, czy jest potrzebny?

W pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy dziecko jest malutkie – niewiele się rusza, nie umie się samo obrócić – nie potrzebuje ochraniacza w swoim łóżeczku. Dopiero po kilku tygodniach (zależy od stopnia rozwinięcia dziecka) gdy dziecko staje się ruchliwe – pełza po całym łóżeczko, obraca się  – ochraniacz do łóżeczka bardzo się przydaje bo chroni przed urazami. Taki ruchliwy bobas często uderza główką, rączkami i nóżkami o szczebelki – by zapobiec bolesnym urazom zakłada się ochraniacz na szczebelki.

15. Czy ochraniacze na łóżeczko są bezpieczne?

Ochraniacze na łóżeczko są bezpieczne i przy prawidłowym ich używaniu nie ma dla dziecka żadnego ryzyka. Kiedy dziecko jest maluteńkim noworodkiem – nie rusza się, nie umie się samo obrócić – nie potrzebuje ochraniacza w łóżeczku – a tylko wtedy istnieje ryzyko uduszenia – dlatego na początku ochraniacz nie jest potrzebny. Gdy dziecko staje się ruchliwe – pełza po całym łóżeczko, obraca się – nie ma obawy ze się udusi – bo jest się w stanie samo przesunąć, obrócić i dopiero wtedy zalecamy montować ochraniacz na łóżeczko. Taki ruchliwy maluch jest w stanie nabić sobie wiele guzów – takich ochraniacz na łóżeczko jest w stanie go ochronić.