Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka?

pościel dla dziewczynki pościele dla dzieci szyte w Polsce sklep-krowki.com wysyłamy naszą pościel dla niemowląt za granicę Jaka pościel dla dzieci i niemowląt? karta dużej rodziny

Kołdry obciążeniowe pomocą przy wielu schorzeniach

Kołdry z obciążeniem to produkt cechujący się niezwykle uspokajającymi oraz terapeutycznymi właściwościami. Stanowią doskonałą pomoc w zasypianiu, oferując głęboki ucisk, który pomaga zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł. Kołdry ze specjalnym obciążeniem są idealnym wyborem dla dzieci i dorosłych doświadczających objawów lęku, stresu, bezsenności, autyzmu, zaburzeń przetwarzania sensorycznego i innych podobnych schorzeń. Mogą być również korzystne w przypadku odczuwania ogólnego niepokoju lub przeżywania silnych stanów emocjonalnych. Działają kojąco oraz rozluźniająco na cały układ nerwowy, redukując tym samym posiadane napięcie.

 • Kołdra obciążeniowa dla dziecka 100×70 cm

  148.00 
 • Koc obciążeniowy 100×70 cm – bawełna + Velvet

  159.00 
 • Koc obciążeniowy 160×100 cm – bawełna + Velvet

  319.00 

Na czym polega magia kołder obciążeniowych?

Nasze kołdry obciążeniowe, zwane także sensorycznymi, poza włókniną poliestrową zawierają w sobie mikro kulki szklane. To właśnie one zapewniają idealny stopień obciążenia. Ich niewielka budowa sprawia, że dziecko okryte ręcznie uszytą pościelą z wypełnieniem nie jest w stanie poczuć ich struktury. Dbają o poczucie komfortu doskonale dopasowując się do ich ciała. Materiał, z którego szyjemy nasze kołdry sensoryczne to tak zwana biała mikrofaza. Jej zalety to przede wszystkim doskonała cyrkulacja powietrza z jednoczesną umiejętnością utrzymywania optymalnej temperatury. Te właściwości pozwalają z powodzeniem korzystać z naszych produktów niezależnie od pory roku. Dodatkowo tkanina używana do uszycia pościeli sensorycznej jest trwała i posiada długą żywotność.Do takiej kołderki uszytej z białej mikrofazy – można dokupić dowolną osobną poszwę a nawet mieć ich kilka na zmianę.

 • Poszwa na kołdrę 100×135 cm

  65.00 
 • Kołdra obciążeniowa dla dziecka 135×100 cm

  188.00 

Drugą opcją poszycia koca obciążeniowego to kolorowa drukowana bawełna + puszysty i miękki plusz Velvet. Tak uszyty kocyk od razu pięknie się prezentuje, nie ma konieczności zakładania na niego dodatkowych poszewek.

 • Koc obciążeniowy 120×90 cm – bawełna + Velvet

  184.00 
 • Koc obciążeniowy 135×100 cm – bawełna + Velvet

  207.00 
 • Koc obciążeniowy 120×150 cm – bawełna + Velvet

  265.00 

Nacisk generowany przez nasze kołdry obciążeniowe to istotna pomoc dla dzieci walczących z niektórymi schorzeniami.

Przy jakich dolegliwościach zalecana jest pościel sensoryczna?

Kołderki sensoryczne szyjemy z myślą o dzieciach, które na co dzień dzielnie walczą z niektórymi schorzeniami. Nacisk generowany przez pościel obciążeniową, to istotna pomoc w przypadku bezsenności i kłopotów ze snem, całościowego zaburzenia rozwoju, dziecięcego porażenia mózgowego, ADHD, stanów i zaburzeń lękowych,  padaczki, spektrum autyzmu, zaburzeń integracji sensorycznej czy zespołu Aspergera. Właściwości kołderek obciążeniowych dla dzieci pomagają również w przypadku agresywnych zachowań, zespołu Touretta, Downa, stresu pourazowego, zespołu niespokojnych nóg, Hellera (dziecięce zaburzenia dezintegracyjne), Charge (rzadkie schorzenie genetyczne, które polega na niewykształceniu bądź zniekształceniu różnych narządów jeszcze w czasie rozwoju prenatalnego), syndromu Retta oraz zespółu Williamsa.

Nasze kołdry obciążeniowe są bezpieczne także dla alergików. Stosowanie pościeli sensorycznej zalecane jest od 2 roku życia poza wyjątkiem, gdy lekarz lub fizjoterapeuta nie zaleci inaczej. W przypadku dzieci cierpiących na astmę, klaustrofobię, łamliwość kości czy bezdech śródsenny posiadanie kołdry z mikro szklanymi kulkami tworzącymi obciążenie nie jest rekomendowane.

W przypadku dokonywania zakupu naszej pościeli sensorycznej istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kołdry lub koca do aktualnej wagi dziecka.

Jaką wagę kołdry obciążeniowej wybrać?

Ciężar kołdry sensorycznej zalecamy przed dokonaniem zakupu skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jest to niezwykle istotny element, który rzutować będzie na późniejszy komfort użytkowania uszytej przez nas pościeli. W przypadku dobierania rozmiaru okrycia do wzrostu dziecka należy dodać 20cm tak, aby zapewnić mu możliwość pełnego zakrycia się tkaniną. Dobrze dobrany rozmiar kocyka pozwoli na skuteczne jego używanie przez ok 1-2 lata do czasu aż nie będzie zbyt lekka w stosunku do wagi lub zbyt krótka w stosunku do wzrostu dziecka.

Standardowo przyjmuje się, że koc/kołdra obciążeniowa powinna ważyć 10% wagi dziecka.

Rozmiar koca Waga koca * Wiek dziecka Waga dziecka
100×70 1 – 2 kg 2 – 3 lata 10 – 18 kg
120×90 1 – 3 kg 4 – 5 lat 13 – 24 kg
135×100 2 – 4 kg 6- 7 lat 16 – 34 kg
120×150 2 – 4 kg 8 – 9 lat 20 – 45 kg
100×160 3 – 6 kg 10 – 11 lat 25 – 51 kg

* zazwyczaj jest to 10% wagi dziecka – chyba, ze fizjoterapeuta / lekarz zaleci inaczej

Odpowiednie dobranie ciężaru pościeli obciążeniowej skutkować będzie głębokim odprężeniem, przyjemnym uczuciem zrelaksowania, obniżeniem poziomu odczuwanego stresu i napięcia. Korzystnie wpłynie również na zwiększenie poziomu koncentracji, jakość snu oraz skutecznie zredukuje lęki i objawy pobudzenia psychoruchowego. Tętno dziecka zwolni, organizm się wyciszy, a reakcje somatyczne osłabną.

Użytkowanie kołder obciążeniowych dla dzieci oraz utrzymanie wysokiej jakości tkaniny

Utrzymanie kołderek obciążeniowych oraz dbanie o tkaniny z których szyjemy nasze produkty sensoryczne jest niezwykle proste. Aby nie doprowadzić do przebicia tkaniny lub szklanej mikrosfery wewnątrz należy unikać ostrych krawędzi. W celu utrzymania czystości zaleca się stosowanie wodoodpornego ochraniacza na materac między prześcieradłem a kołdrą, a także pranie w pralce z delikatnym detergentem na minimalnych ustawieniach. Częstotliwość czyszczenia należy ustalać w zależności od potrzeb. Standardowo zalecamy raz na dwa tygodnie. Rekomendowana temperatura prania wynosi 30°C. W wyższych temperaturach oraz z trybem silnego wirowania istnieje ryzyko stopienia się materiałów, co skutecznie może skrócić żywotność kołderki lub koca obciążeniowego.

Efekty ze stosowania kołder obciążeniowych dla dzieci mogą się różnić w zależności od ich potrzeb i częstotliwości stosowania naszej pościeli jednak przy dobraniu wagi produktu do ciężaru dziecka pewnym jest pozytywny wpływ na cały układ nerwowy oraz jakość snu.

Czy dziecko pod kocykiem obciążeniowym może spać całą noc ?

Nie, dzieci nie powinny spać pod kocykiem całej nocy. Kocyk ma za zadanie pomóc podczas wyciszania, zasypiania. Należy zwrócić szczególną uwagę by Twój maluch nie nakrył sobie szyi oraz twarzy. W momencie kiedy dziecko zaśnie zmień kocyk obciążeniowy na zwykłą kołderkę.

Go to top