Materace dla dzieci FDM – materace zaufanej marki, która od lat wyposaża dziecięce łóżeczka w wysokiej marki materace. W SzwalnI Snów znajdziecie materace dla niemowlaka – idealne do każdego niemowlęcego łóżeczka (zarówno do łóżeczka 120×60 jak i 140×70) jak i dla starszaka. Szukasz materaca do łóżeczka domek 160×80, łóżka piętrowego, czy łóżeczka księżniczki – idealny materac znajdziesz w naszej ofercie materacy FDM.

 • Materac piankowy LEON

  308.00 502.00 
 • Materac piankowy BABY COCO – mata kokosowa

  350.00 524.00 
 • Materac MELODY – pianka FlexFoam

  380.00 698.00 
 • Materac piankowo – lateksowy BABY CLASSIC

  391.00 659.00 
 • Materac piankowy BABY CARE – GRYKA

  426.00 578.00 
 • Materac lateksowy UDINE 4KIDS

  632.00 1,007.00 

Materace dla dzieci FDM

Średnia ocena: 5.00 (100%), Na podstawie: 12 ocen

Dlaczego dobór materaca dla dziecka jest tak ważny ?

Każdy rodzic dba o swoje dziecko, zwracając uwagę na jego zdrowie i wszystko, co ma wpływ na stan maluszka. Od pierwszych minut życia i przed osiągnięciem dorosłości mama i tata są gotowi do opieki i pielęgnowania dziecka w dzień i w nocy. Ponieważ nowonarodzone dzieci większość czasu spędzają we śnie, to głównym celem zapewnienia komfortowych warunków jest wybór optymalnego modelu dziecięcego materaca.

Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują snu, aby funkcjonować jak najlepiej. Sen potrzebny jest do regeneracji, a co za tym idzie wpływa na dobre samopoczucie, zdrowie, prawidłową prace mózgu, wzrost i stabilność emocjonalną. Wygodny i dobrze dobrany materac pełni rolę solidnego fundamentu, na którym można budować zdrowy styl życia. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są wrażliwe, a czasem nawet bardziej, na te same czynniki komfortu, co dorośli, takie jak amortyzacja, przenoszenie ruchu i hałas. Materace dziecięce, dopasowują się do kształtu ciała, amortyzują oraz zapobiegają rozchodzeniu się ruchu po powierzchni materaca.

Odpowiedni materac zapewnia relaksujący i komfortowy sen. Dotyczy to zarówno małych, jak i większych dzieci. W rzeczywistości ważne jest, aby posiadanie dobrej jakości materaca mogło pomóc w kształtowaniu prawidłowej postawy i wytrzymałości kości u dzieci. Dobry materac zachęca do dobrego snu, który jest niezbędny dla dobrego zdrowia. Dlatego warto wziąć odpowiedzialność za proces wyboru, który obejmuje wstępne zapoznanie się z głównymi modelami i odmianami materacy dziecięcych.

Materace bezpieczne dla dziecka

Materac wyprodukowany w POLSCE w firmie z wieloletnią tradycją FDM – FABRYKA DOBRYCH MATERACY specjalizującej się w produkcji materaców. Producent gwarantuje jakość wykonanie i użycie certyfikowanych oraz atestowanych materiałów.

Jaki materac do łóżeczka ?

Rozmiar materaca

Na początek należy wybrać rozmiar materaca odpowiednio dobrany do rozmiaru łóżeczka. Materac musi by stabilnie osadzany na stelażu, nie może przesuwać się i zapadać. Najpopularniejsze rozmiary to:

 • Materac do łóżeczka ze szczebelkami –  materac dla niemowląt, który stosuje się dla maluchów od pierwszego dnia życia: 120 x 60 cm i 140 x 70 cm,,
 • Materac do łóżeczka dla większych dzieci – dla starszaków które nie potrzebują już zabezpieczenia w formie szczebelków ale potrzebują jeszcze czasami przytulić się do rodzica przed snem: 160×70 cm, 160×80 cm, 180×80 cm, 180×90 cm,
 • Materac do łóżka młodzieżowego: dla dzieci które wkraczają w „dorosłe życie” 🙂 i potrzebują więcej miejsca by móc się swobodnie położyć – 190 x 80 cm, 190 x 90 cm, 200 x 80 cm, 200 x 90 cm.

Twardość Materaca

Dostępne są w różne poziomy twardości materaców, od miękkich – w których przyjemnie się zapadasz, po twarde które mocno przytrzymują kręgosłup. Coraz częściej również materace posiadają wiele stref twardości które są dostosowane do konkretnych partii kręgosłupa. Często również materace dla dzieci są dwustronne – każda ze stron ma inne właściwości, twardość i musi spełniać różne zadania, w każdej chwili można go obrócić – są to tzw. materace rozwojowe. Oczywiście dla każdego odczucie twardości jest dość subiektywne dlatego przy wyborze twardości materaca należy kierować się własnymi preferencjami, ale też warunkami fizycznymi oraz zdrowotnymi, a w szczególnych przypadkach zaleceniami lekarza lub terapeuty.

Najczęściej spotyka się 4 stopniową skale twardości materaca, H1, H2, H3, H4:

 • H1 –  materac miękki – dla dzieci o drobnej budowie ciała,
 • H2 – materac średnio miękkie – stanowi doskonały balans między miękkimi a twardymi powierzchniami.
 • H3 – materac średnio twardy – stanowi solidne podparcie dla całej sylwetki,
 • H4 – materace twarde – w przypadkach gdy zalecana jest powierzchnia sztywna i odporna na odkształcenia,

Zdejmowany pokrowiec materaca.

Materac dla dzieci powinien posiadać łatwo zdejmowany pokrowiec. Ważne jest by pokrowiec przez cały czas był użytkowany przy zapewnieniu dziecku najwyżej higieny. Dla tego konieczne jest co jakiś czas pranie takiego pokrowca. Pokrowiec powinien zachowywać swoje właściwości nawet po wielu praniach.

Materace wodoodporne i plamoodporne

Jeżeli masz małe dziecko któremu czasami zdarza się przemoczyć pieluszkę lub podczas odpieluchowywania zdarzają mu się nocne niespodzianki to należy wziąć pod uwagę materac z pokrowcem wodoodpornym i plamoodpornym. Ważne jest też by wkładka w małym stopniu wchłaniał wilgoć. W tym przypadku świetnie sprawdzi się np. materac piankowy Melody FDM który posiada pokrowiec o unikatowych właściwościach. Ciekawostką jest że podczas tworzenia tkaniny, z której uszyty jest pokrowiec tego materaca, inspirowano się żywą naturą, a dokładnie podpatrzono właściwości kwiatów LOTOSU. Kiedy pada deszcz, woda spływa z liści lotosu, pozostawiając go czystym i suchym. Dzięki mikroskopijnej trójwymiarowej strukturze powierzchni tkaniny woda spływa z materaca, zabierając ze sobą brud i plamy.

Pianka vs lateks vs kokos vs gryka.

Materac piankowy czy lateksowy? Materac z wkładką kokosową czy gryką? Przed takimi dylematami stoi często rodzic podczas kompletowania wyprawki. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każde dziecko jest inne i potrzebuje czegoś innego. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości oraz posiada swoje zalety i wady. Na szczęście materace FDM często łączą w sobie kilka rozwiązań, często również występują materace dwustronne. W naszej ofercie znajdziesz materace:

 • piankowo-lateksowy – MATERAC PIANKOWO – LATEKSOWY BABY CLASSIC,
 • piankowe z matą kokosową – MATERAC PIANKOWY BABY COCO,
 • czy też materace z warstwą naturalnej łuski gryczanej – MATERAC PIANKOWY BABY CARE – GRYKA.

. Poniżej postaramy się przedstawić zalety każdego z materiałów.

Pianka poliuretanowa:

 • posiada dobry współczynnik przepuszczalności powietrza i zapewnia świetną izolację termiczną,
 • nie odkształca się, dzięki czemu materac jest bardzo wygodny i gwarantuje komfort spania,
 • wysoka jakość pianki zapewnia bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa,
 • bardzo dobrze amortyzuje ruch drugiej osoby – jest to dobre rozwiązanie dla dzieci które sypiają z rodzicami.

Pianka lateksowa ma nieco inne właściwości i w wielu aspektach przewyższa swoimi właściwościami pianki poliuretanowe.

 • ogranicza rozwój pleśni, roztoczy i grzybów dzięki temu posiada szerokie spektrum właściwości antyalergicznych,
 • cechuje się wysoką elastycznością, jest surowcem wytrzymałym i odpornym na zużycie, dzięki czemu może być użytkowany przez wiele lat, bez widocznych zmian w jego strukturze i właściwościach,
 • warstwa perforowanego lateksu odpowiednio dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia sprawną wentylację podczas snu,
 • za każdym razem gdy się obracasz lub przesuwasz, warstwa lateksu ulega ściskaniu i rozprężaniu, w wyniku czego kanaliki wewnętrzne transportują powietrze.

Mata kokosowa jest to surowiec naturalny, pochodzący ze skorup orzecha kokosu.

 • włókna kokosowe tworzą sztywną powierzchnie przez co materace z wkładką kokosową są polecane szczególnie klientom preferującym twardsze podłoże i w przypadku gdy takie usztywnienie jest zalecane – jak np. w przypadku niemowląt.
 • włókna kokosowe są lekkie i przewiewne, a także bardzo trwałe i elastyczne, odporne na wilgoć i odkształcenia,
 • poprawiają cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu poceniu się,
 • kokos posiada również właściwości antyalergiczne, zapobiega rozwojowi grzybów i roztoczy.
 • Warstwa naturalnej łuski gryczanej:
  • zapobiega odleżyną, łuski delikatnie masują skórę, pobudzają mikrokrążenie oraz krążenie obwodowe
  • ma właściwości prozdrowotne, usprawnia układ kostny, ponadto działa kojąco, wycisza objawy nerwicowe, lękowe, napięcia mięśni.
  • zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa, a istniejące już pomaga leczyć.
  • jest antybakteryjna, antyalergiczna – zawarta w łusce tanina uniemożliwia rozwój roztoczy i bakterii w materacu i na powierzchni skóry.

Warstwa naturalnej łuski gryczanej:

 • zapobiega odleżyną, łuski delikatnie masują skórę, pobudzają mikrokrążenie oraz krążenie obwodowe,
 • ma właściwości prozdrowotne, usprawnia układ kostny, ponadto działa kojąco, wycisza objawy nerwicowe, lękowe, napięcia mięśni,
 • zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa, a istniejące już pomaga leczyć,
 • jest antybakteryjna, antyalergiczna – zawarta w łusce tanina uniemożliwia rozwój roztoczy i bakterii w materacu i na powierzchni skóry.

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy dla dziecka?

W zakresie wyboru materaca, dzieci mają podobne potrzeby jak dorośli . Potrzebują twardości, która utrzymuje kręgosłup w linii i zapobiega bólowi w punktach nacisku. Dzieci mają niższą masę ciała niż dorośli do późnych lat nastoletnich. W takim przypadku mogą potrzebować miękkiego materaca, aby zapobiec nadmiernemu naciskowi na ramiona, biodra lub dolną część pleców.

Amortyzacja z pianki jest popularnym wyborem ze względu na jej adaptacyjny komfort. Jednak inne dzieci mogą lubić hybrydy lub modele z wewnętrznymi sprężynami, ponieważ mają więcej sprężystości. Twoje dziecko być może będzie musiało wypróbować kilka modeli, zanim którykolwiek z was będzie mógł określić, który typ preferuje

Bez względu na to, jaki rodzaj materaca kupisz, szukaj modelu z pokrowcem, który można prać. Wypadki zdarzają się, niezależnie od tego, czy są to płyny ustrojowe, czy przemycanie jedzenia do łóżka, prawdopodobnie będziesz musiał czyścić materac swojego dziecka częściej, niż chcesz. Wytrzymały, zmywalny pokrowiec na materac daje kilka opcji, jeśli przecieki przedostaną się przez ochraniacz materaca.