» » Kołderki dziecięce – rodzaje i właściwości

Kołderki dziecięce – rodzaje i właściwości

Jakość kołderki dla dziecka ma duże znaczenie dla komfortu jego snu. Jak wybrać odpowiednią kołderkę, która będzie zapewniała naszemu Maluszkowi odpowiednią izolację termiczną a jednocześnie będzie lekka i antyalergiczna? Zapraszamy do lektury!

Dla niemowlaków najchętniej wybieramy kołderki antyalergiczne, gdyż nie wiadomo czy Maluszek nie ma skłonności do alergii. Tak małe dzieci często cierpią na alergię kontaktową – skóra dziecka po zetknięciu z alergenem staje się czerwona i piecze. Często są to przejściowe problemy, z których dziecko wyrasta, jednak nie warto narażać malca na kontakt z alergenami, gdyż może skończyć się to bardzo poważnie. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór kołderek antyalergicznych, zapraszamy na ich krótki przegląd.

Kołderki antyalergiczne

  • Kołderki z wkładem bambusowym

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju wypełniania jest cena – włókno bambusowe jest niedrogie, posiada za to właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne. Wkład bambusowy jest bardzo wytrzymały i doskonale sprawdzi się jako kołderka całoroczna. Latem jest przewiewny, zimą dobrze ogrzewa.

  • Kołderki z tworzywami sztucznymi

Doskonałe dla alergików ze względu na właściwości antystatyczne – nie przyciągają kurzu, są bardzo wytrzymałe dlatego można prać je często. Przepuszczalność powietrza w tych kołderkach zależna jest od rodzaju tworzywa. Latem wybierajmy te wykonane z silikonu lub włókien poliestrowych, zimą sięgnijmy po kołdrę z granulatem silikonowym. Na cały rok doskonałe będą kołdry i poduszki z mikrofibry.

  • Kołderki z wkładem kukurydzianym

Choć są coraz częściej spotykane na rynku, nie polecamy ich dla małych dzieci. Wkład kukurydziany posiada wiele zalet – podobnie jak ten z bambusa cechuje się dobrą wentylacją i wytrzymałością, jest to jednak ciężkie wypełnienie nie polecane dla Maluchów.

Kołderki z naturalnych materiałów

  • Wypełnienie wełniane

Kołderki wełniane są bardzo ciepłe a jednocześnie oddychają. Obecnie najbardziej popularne są kołderki z wełny Merynosów. Dzięki właściwościom tej wełny możemy używać ich przez cały rok. Włókna wełny Merynosów pod wpływem wyższej temperatury rozkurczają się, przepuszczając powietrze, gdy robi się chłodno kurczą się, sprawiając, że dziecku będzie pod kołderką cieplej. Dużą wadą kołder wełnianych jest to, że przyciągają one kurz, należy więc wyjątkowo dbać o ich czyszczenie.

  • Wypełnienie puchowe

Kołdry puchowe zazwyczaj robione są z puchu gęsiego lub kaczego, wbrew pozorom nie są one silnie uczulające (gdyż zazwyczaj alergenami jest kurz i roztocza). Od wielu lat kołdry puchowe są uznawane za najcieplejsze a jednocześnie lekkie i przewiewne. By kołdra puchowa była zdrowa dla naszego dziecka należy pamiętać o jej regularnym wietrzeniu. Zaletą tego typu okryć jest również niska cena.

  • Kołderki z pierzem

Coraz rzadziej spotykane są wersje kołder dziecięcych wypełnionych pierzem. Dlaczego? Pierze nie utrzymuje tak dobrze temperatury a dużym minusem jest to, że w pierzu bardzo szybko mogą pojawić się drobnoustroje i są cięższe niż te puchowe.

Ważne elementy: przeszycia i poszycie

Zwracajmy również uwagę, czy kołderka posiada przeszycia – dlaczego to ważne? Małe dzieci, zwłaszcza te bardziej ruchliwe, kręcą się podczas spania. Przeszycia uniemożliwiają przesuwanie się wypełnienia wewnątrz kołderki i dzięki temu wkład rozłożony jest równomiernie bez względu na intensywność fikołków Maluszka.

Pamiętajmy, że najlepszy wkład do kołderki nie będzie spełniał swoich funkcji jeśli nieodpowiednie będzie pokrycie kołdry. Najmniej wytrzymałe są pokrycia z flizeliny, które szybko mogą się podrzeć. Jeśli dziecko nie jest alergikiem wybierzmy pokrycie bawełniane. Zwróćmy jednak uwagę, by nie było łączone z poliestrem, który sprawia, że wentylacja kołderki jest utrudniona. Jeśli natomiast maluszek ma zadatki na alergika lepiej wybrać pokrycia antystatyczne, do których nie przywiera kurz – najlepszym, ale drogim rozwiązaniem będą pokrycia teflonowe. Właściwości antystatyczne mają również kołdry o pokryciu jedwabnym i satynowym.

Pamiętajmy, by dobrać odpowiednią kołdrę nie tylko do łóżeczka, jeśli dziecko spędza dużo czasu w gondoli potrzebna będzie również kołderka i poduszka do wózka mikrofibra.

Nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji kołderek! Każdy rodzaj kołdry powinien być regularnie wietrzony i czyszczony. Pamiętajmy jednak, że niektórych kołderek nie można prać zbyt często – wełniane nie częściej niż dwa razy w roku, zgodnie z zaleceniami producenta. Najbardziej higieniczne dla dziecka wydają się kołdry ze sztucznym wypełnieniem, które prać można często i to w wysokich temperaturach, a to istotne zwłaszcza, że czasem zdarzają się nocne mokre wpadki.

 

Email

Zostaw Komentarz