» » Królestwo Malucha – urządzamy pokój!

Królestwo Malucha – urządzamy pokój!

Urządzanie pokoju dziecięcego jest zawsze wyzwaniem, zwłaszcza jeśli spodziewamy się pierwszego potomka i nie wiemy dokładnie jak będzie wyglądało nasze życie z dzieckiem, jakie będzie miało ono potrzeby względem przestrzeni. Zaleca się, by niemowlęta ze względów bezpieczeństwa i ryzyka SIDS przez pierwszy rok życia spały w pokoju rodziców. To również wygodne rozwiązanie dla mamy i taty, gdyż mając dziecko blisko możemy szybciej reagować na jego nocne potrzeby. Gdy maluch rośnie potrzebuje więcej przestrzeni – własnego pokoju. Jak go urządzić, by był funkcjonalny przez długie lata? Na co zwrócić szczególną uwagę urządzając i meblując dziecięcy pokój? Poniżej garść przydatnych porad!

 

Przechowywanie w pokoju dziecięcym

Przechowywanie zabawek to temat rzeka. Niestety nawet po dokładnym sprzątaniu i segregowaniu zabawek, one po pięciu minutach i tak wracają do miejsca, z którego je posprzątaliśmy – najczęściej na środek podłogi. Jak pomóc sobie i swoim dzieciom zachować ład i porządek? Zadbajmy o odpowiednie meble! Najprostszym rozwiązaniem będzie regał ze wsuwanymi pudełkami. Pamiętajmy, by każde z pudełek oznaczyć odpowiednią naklejką, oznaczającą zawartość. Wybierzmy pudła zamykane, zabawki nie będą się kurzyć.

Starajmy się zawsze umieszczać zabawki w odpowiednich miejscach. Jeśli nasza pociecha posiada zdecydowanie za dużo zabawek, część z nich schowajmy w osobnym miejscu i wymieniajmy co jakiś czas, tak by dziecko zbyt szybko się nimi nie znudziło. Z pomocą przychodzą również wszelkiego rodzaju pufy, skrzynie, kufry oraz worki, w których możemy przechowywać rzeczy najczęściej używane czy drobne.

Łóżko na lata

Łóżko w pokoju dziecięcym powinno być jednym z najważniejszych mebli. Kupując łóżeczko niemowlęce możemy zdecydować się na takie, które będzie rosło razem z naszym dzieckiem – nie tylko ze względu na regulowaną wysokość materaca, ale również długość. Niektóre łóżeczka można przekształcić w szafki czy stoliki. Zanim jednak wybierzemy takie rozwiązanie upewnijmy się, że będzie ono funkcjonalne i trwałe.

Najważniejszą zasadą, jaką kierujemy się zazwyczaj w urządzaniu pokoju jest to, by meble zajmowały jak najmniej miejsca. Jeśli wymieniamy łóżeczko niemowlęce dla starszego dziecka możemy zakupić takie, które można z powodzeniem wydłużać. Na rynku dostępne są łóżka rozkładane od 140 cm do 200 cm. Takie łóżko wystarczy naszej pociesze do wieku nastoletniego. Jeśli nasz maluch nadal w nocy lubi wtulić się w mamę lub w tatę a dwuosobowe łóżko będzie zajmowało w małym pokoju zbyt wiele miejsca, kupmy łóżko rozkładane z wysuwanym dodatkowym materacem.

Łóżko to magiczny mebel – w jednej chwili może zamienić się w statek piracki lub scenę dla księżniczki czy piosenkarki. Dlatego też pościel w pokoju dziecka powinna być raczej schowana ze względów bezpieczeństwa i dla zachowania czystości. Jeżeli w łóżku nie posiadamy miejsca na pościel, warto wyposażyć się w niewielki schowek. Pościel dziecięca swoje miejsce może znaleźć w skrzyniach będących również wygodną ławką.

Kolorystyka

Kolorystyka pokoju dziecięcego powinna być… stonowana! Zbyt barwny pokój w połączeniu z wieloma zabawkami, pluszakami, poduszkami i innymi barwnymi elementami wystroju może źle wpływać na nasze dzieci – rozpraszać i rozdrażniać. Warto więc wybrać jednolitą, stonowaną barwę przewodnią, która będzie tłem dla zabawek i kolorowych dodatków.

Nie chodzi o to, by pokój naszego dziecka wyglądał jak z katalogu – tak może wyglądać jedynie przez pierwsze 10 minut od pobudki naszej pociechy. Bazowe szarości, błękity, beże czy biel przełamać możemy kolorowymi dodatkami – gałkami do szuflad i szafek, barwnymi pudłami do przechowywania, ozdobnym rysunkiem na ścianie. W przejrzystym pomieszczeniu dojrzewający układ nerwowy lepiej funkcjonuje.

Warto również przemyśleć temat tapet ściennych – unikajmy mocnych, gęstych wzorów. Lepiej będzie jeśli na tapetę przeznaczymy jedną ścianę, na której umieścimy delikatny wzór. Świetnym rozwiązaniem są również naklejki ścienne wielokrotnego użytku, które przeklejać możemy z miejsca  na miejsce. Pozwoli nam to na tymczasowe ukrycie zarysowań, dziur czy plam na ścianie.

Bezpieczeństwo

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny – nie zapominajmy o zaślepkach do kontaktów i zabezpieczeniach kantów, przewodów i kabli. Unikajmy rolet z długimi sznurkami i wybierajmy bezpieczne lampki nocne z żarówkami ledowymi. Jeśli nie chcemy denerwować się, że dzieci niszczą ściany i meble użyjmy odpowiednich materiałów.

Wytrzymałe, lakierowane blaty oraz zmywalna farba do ścian będzie najlepszym pomysłem. Dzieci na pewno w którymś momencie zapragną malować po ścianach. Zostawmy dziecku wydzieloną przestrzeń na własną twórczość. Dzięki kolorowym farbom tablicowym do ścian, możemy stworzyć miejsce, w którym nasze maluchy będą mogły twórczo się na nich wyżywać. Warto wyposażyć szuflady i szafki w ograniczniki i hamulce, by dzieciaki nie trzaskały drzwiczkami. Do drzwi koniecznie dokupmy odbojniki.

W pokoju dziecięcym zadbajmy o wykładzinę. Parkiet czy panele, nawet te najbardziej wytrzymałe, mogą porysować się podczas zabawy naszych maluchów. Wybierzmy dywan lub wykładzinę łatwą w utrzymaniu, unikajmy dywanów z długim włosiem, gdyż zbierają kurz a usunięcie z nich drobnych okruchów jest bardzo pracochłonne.

Stwórzmy przytulne gniazdko dla malucha, w którym będzie czuł się jak w baśniowym królestwie – nie zapominajmy jednak o tym, by było ono funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości!

 

Zostaw Komentarz