» » Materac dla niemowlaka

Materac dla niemowlaka

Organizując wyprawkę dla najmłodszego członka rodziny zazwyczaj staramy się wybierać produkty najwyższej jakości, które nie tylko długo posłużą naszemu dziecku, ale również będą dla niego zdrowe i bezpieczne. Nie inaczej jest również w przypadku materacy dziecięcych. Każdy rodzic, który szykował wyprawkę dla malucha wie, że wybór jest naprawdę trudny i wymaga solidnego przygotowania i zgłębienia tematu. Podparcie pleców naszego dziecka podczas snu ma bardzo istotne znaczenie dla kształtowania odpowiedniej postawy ciała, rozwoju mięśni i kości.

Komfort snu

Dziecko przez pierwsze kilka lat swojego życia lwią jego część spędza w łóżeczku. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by materac dziecięcy był odpowiednio dobrany. Pediatrzy zalecają, by dziecko, również w czasie dziennych drzemek, spało w łóżeczku, nie w wózku czy bujaczku. Czasem wygodniej młodym rodzicom uśpić dziecko właśnie w ten sposób, jednak nie powinno być to normą. Dlaczego? Właśnie ze względu na podparcie kręgosłupa – a odpowiednie jest w stanie zapewnić tylko dobry materac. Konsekwencje płynące z długiego przebywania dziecka w wózku czy bujaczku mogą być bowiem poważne – u niektórych dzieci mogą one bowiem osłabiać napięcie mięśniowe czy utrwalać asymetrię ułożeniową.

Pamiętajmy, że materac niemowlęcy powinien być nieużywany – nie tylko ze względów higienicznych, ale przede wszystkim dlatego, że materac (nawet ten najlepszej jakości) może się odkształcać i dopasowywać do ciała pierwszego użytkownika. Dla zdrowia malucha znaczenie może mieć nawet niewielkie wgniecenie w materacu i każda jego nierówność.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią przyszłym rodzicom wybór zdrowego materaca dla naszej pociechy.

Właściwości materacy

Na rynku dostępne są łóżeczka niemowlęce w dwóch rozmiarach: 120×60 oraz 140×70 – nie ma więc problemu, by dobrać do nich odpowiedniej wielkości materac. Powinien on dokładnie wypełniać łóżeczko, tak by nie było żadnych szczelin między brzegiem materaca a szczebelkami. Obecnie sklepy i producenci znacznie ułatwiają rodzicom zakup wyprawki oferując całe zestawy, złożone z łóżeczka i materaca. W ich skład wchodzą również komplety pościeli 120×90.

Jeśli chcemy, by nasz maluszek przez pierwsze miesiące spał w koszu Mojżesza czy w kołysce, musimy dobrać do nich odpowiedni materac – bardzo wielu producentów oferuje przygotowanie materaca na wymiar. Zadbajmy więc o to, by niemowlę od pierwszych chwil miało zapewnione zdrowe podparcie podczas snu.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór materacy dziecięcych. Na jakie właściwości materaca należy zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na twardość – materac dziecięcy nie może być zbyt miękki, by dziecko się w niego nie zapadało, nie powinien być również twardy. Materac powinien dopasowywać się do krzywizn ciała, dobrze je jednocześnie podpierając.

Kupując materac, wybierzmy ten antyalergiczny – coraz więcej maluchów cierpi bowiem na różnego rodzaju alergie. W przypadku materacy dziecięcych duże znaczenie ma również pokrowiec – idealny będzie taki o właściwościach antybakteryjnych i antyroztoczowych. Pamiętajmy, by regularnie prać pokrowiec, by nie szkodził naszemu dziecku. Możemy używać do tego specjalnych płynów antybakteryjnych, zwłaszcza jeśli zdarzy się naszemu dziecku zmoczyć łóżko. Ważne by zmieniać nie tylko wilgotne prześcieradła, ale również podkłady higieniczne zatrzymujące wodę.

Rodzaje materacy dziecięcych

Dla jakości materaca kluczową rolę odgrywa tworzywo, z jakiego jest wykonany.

 • Materace lateksowe – są uznawane za najlepsze a co za tym idzie droższe materace. Lateks jest materiałem antyalergicznym, dzięki systemowi kanalików doskonale przepuszcza powietrze i nie odkształca się, zapewniając doskonałe podparcie punktowe dla ciała dziecka. Cena od 150 pln.
 • Materace gryczanokokosowe – to bardzo naturalne i higieniczne materace, składające się z warstwy kokosowej i gryczanej oddzielonych od siebie pianką lub lateksem. Materace te znakomicie odprowadzają wilgoć, są antyalergiczne i dopasowują się do kształtu ciała dziecka. To tania alternatywa dobrej jakości materaca. Musimy jednak pamiętać, że gryka i kokos nie lubią wilgoci. Należy więc dokładnie zabezpieczyć je przed nocnymi przeciekami pieluszki. Jeśli do takiego materaca dostanie się wilgoć mogą pojawić się nawet insekty!
 • Materace piankowe – pianka jest materiałem łatwo odkształcającym się dlatego nie jest zalecana dla najmłodszych. Materace piankowe często wybierane są jako dodatkowy materac np. do łóżeczka turystycznego, w którym dziecko będzie spało jedynie okazjonalnie. To najtańszy rodzaj materaca, który kupimy już od 60 pln.

Oprócz wyżej opisanych materacy możemy kupić również materace sprężynowe czy różne modyfikacje tworzyw z dodatkiem końskiego włosia czy kokosa. Materac jest jedną z tych elementów wyprawki, na której nie warto oszczędzać – to inwestycja w zdrowie naszego maluszka.

Email

3 Odpowiedzi

 1. Julia
  | Odpowiedz

  Ja swojemu bobaskowi kupiłam materac z meble marzenie bo robią bardzo porządne produkty i chcę żeby np, kręgosłup mojego dzieciątka się prawidłowo kształtował

 2. Sylwia
  | Odpowiedz

  Ja już wybrałam materac do łóżeczka, ale pierwsza rzecz na którą zwracałam uwagę to były atesty i antyalergiczność 🙂

 3. Kamila
  | Odpowiedz

  Wybór odpowiedniego materaca to ważna rzecz dlatego warto dokładnie rozważyć swój wybór. Poza materacem warto się zastanowić nad ochraniaczem na materac aerosleep, żeby dziecko miało zdrowy sen bez stykania się bezpośrednio z zakurzonym materacem.

Zostaw Komentarz