» » Mleczna droga – karmienie piersią

Mleczna droga – karmienie piersią

wpis w: Bez kategorii | 0

Gdy rodzi się dziecko, na nowo rodzimy się również my – do roli rodziców i przewodników. Obecne standardy opieki medycznej nad mamą i noworodkiem mają zapewniać maksimum bliskości po porodzie. Dzięki kontaktowi skóra do skóry przez pierwsze godziny, mama i dziecko budują więź, która jest podstawą stworzenia bezpiecznej więzi przez resztę ich życia.

To również coś jeszcze – bliski kontakt z dzieckiem po porodzie uwalnia lawinę reakcji hormonalnych, które uruchamiają laktację, uśmierzają ból i uspokajają dziecko, sprawiając, że po porodzie czuje się bezpiecznie po tej drugiej stronie. To prawdziwy cud natury, który pokazuje jak wielka siła i mądrość tkwi w naszym ciele, które potrafi samo wyprodukować pokarm, zawierający niezwykle cenne składniki.

Pokarm na wagę złota

Siara, czyli mleko które wytwarza się w piersiach zaraz po porodzie, jest wyjątkowo odżywczą substancją, która zawiera w swoim składzie niezwykle potrzebne noworodkom przeciwciała, witaminy i prostaglandyny, które ochraniają przewód pokarmowy i narządy dziecka. Noworodki rodzą się z niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym, białka zawarte w siarze odgrywają bardzo ważną rolę w jego funkcjonowaniu. Dlatego tak ważne jest szybkie przystawienie dziecka do piersi po porodzie. Nawet kilka kropel pierwszego mleka jest na wagę złota – szczególnie w przypadku wcześniaków.

Pokarm kobiecy dostosowuje się do potrzeb dziecka. Jego skład zmienia się w ciągu doby i w zależności od wieku dziecka. Podczas karmień nocnych mleko jest bardziej treściwe, zawiera bowiem więcej kwasów Omega-3 oraz substancje ułatwiające zasypianie m.in. melatoninę. Badania nad mlekiem kobiecym wykazały, że mleko mam, które urodziły chłopców różni się nieco od tego, które jest wyprodukowane dla dziewczynek.

Korzyści z długiego karmienia piersią

Nie jest prawdą twierdzenie, że mleko matki po roku traci swoje odżywcze właściwości – jest wręcz przeciwnie! Mleko w drugim roku karmienia zawiera większą ilość białka, laktoferyny czy sodu, cały czas przekazuje również przeciwciała. Dlatego nie należy przerywać karmienia podczas infekcji (jeśli nie wymaga ona podania matce szkodliwych dla dziecka leków, mogących przeniknąć do mleka). To naturalna „szczepionka” wzmacniająca maleńkie ciało naszego dziecka.

Najlepszym dowodem na to, że mleko dopasowuje się do potrzeb dziecka jest karmienie w tandemie! Jeśli jedną piersią karmimy niemowlę a drugą starszaka, skład mleka różni się nie tylko kolorem i gęstością ale przede wszystkim właściwościami. Skąd nasz organizm wie jakie mleko ma wyprodukować?  W otoczkach sutka znajdują się receptory DNA, które pobierają informacje zawarte w ślinie dziecka.

Karmienie naturalne niesie szereg korzyści zdrowotnych również dla mamy! Każdy rok karmienia piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o około 4,5%. Chroni również przed osteoporozą, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Początki mlecznej drogi bywają zwykle trudne, czasem jest to walka przegrana. Nawet jeśli nie uda nam się wywalczyć laktacji, nie załamujmy się!

Higiena karmienia

Choć karmienie niemowlaka jest najbardziej naturalną rzeczą, musimy się go nauczyć. Warto korzystać z pomocy doradcy laktacyjnego w pierwszych tygodniach po porodzie. Rzetelnej informacji na temat przystawiania dziecka powinna udzielić nam również położna odwiedzająca mamę w połogu. Najważniejsza podczas karmienia jest wygoda mamy. Pamiętajmy, że w pierwszych tygodniach życia dziecka na karmieniu spędzimy kilka godzin dziennie, dlatego tak ważne jest dbanie o własny kręgosłup i jego odpowiednie podparcie.

Pamiętajmy by karmić dziecko naprzemiennie – raz prawą raz lewą piersią. By mieć więcej okazji do odpoczynku karmmy dziecko na leżąco. Niemowlaki mają nieco inaczej niż my ukształtowany układ pokarmowy i oddechowy, dzięki czemu mogą bezpiecznie jeść na leżąco.

Bardzo komfortową pozycją jest karmienie z wykorzystaniem mufki. Mufka do karmienia dla dziecka zakładana na przedramię izoluje skórę dziecka od skóry mamy, dzięki czemu zapobiega poceniu się i zwiększa komfort dziecka. Już od pierwszych dni możemy również używać specjalnej poduszki rogala. Rogal/poduszka do karmienia pozwala nam wygodnie ułożyć maluszka zapewniając mu odpowiednie podparcie plecków.

Karmmy na żądanie, cieszmy się tym wyjątkowym czasem, który szybko mija!

Zostaw Komentarz