» » Pierwsza bryka – wózki dziecięce

Pierwsza bryka – wózki dziecięce

Wózek dziecięcy to jeden z najważniejszych elementów niemowlęcej wyprawki – to w nim po raz pierwszy niemowlęce oczka będą mogły podziwiać niebo i drzewa, poznawać świat i cieszyć się świeżym powietrzem. Dobry wózek dziecięcy powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka i wygodny w użytkowaniu dla rodziców. Wybór wózków niemowlęcych na naszym rynku jest ogromny, co nie ułatwia zakupu młodym rodzicom. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na idealny wózek dla naszej pociechy – zawsze dobieramy go do indywidualnych potrzeb, warunków mieszkaniowych i trybu życia. Pamiętajmy, że wózek ma służyć nie tylko naszemu dziecku, ale również nam, ułatwiając codzienne obowiązki i spacery przez kilka pierwszych lat latorośli.

Rodzaje wózków

Wózek jest najkosztowniejszym elementem wyprawki, zadbajmy więc o to, by cena była adekwatna do jakości. Co oferują nam producenci? Młodzi rodzice mogą wybrać wózek gondolę przeznaczony dla niemowląt do około 6 miesiąca życia, wózki wielofunkcyjne składające się z gondoli i wózka spacerowego dla dzieci do 3-4 roku życia, osobne spacerówki i wózki parasolki. Przyjrzyjmy im się z bliska!

  • Gondola

Gondola powinna być przede wszystkim bezpieczna i komfortowa dla malucha. Musi być idealnie płaska, choć są i takie, które mają możliwość podniesienia dna do pozycji półleżącej. Tak podróżować mogą jedynie starsze niemowlaki. Jeśli Maluszek urodził się jesienią lub zimą wybierzmy gondolę szeroką i długą, tak byśmy mogli umieścić w niej pościel do wózka/kołyski czy grubszy kocyk. Zwracajmy również uwagę na głębokość gondoli. Bezpieczniejsza będzie ta o wyższych brzegach. Jeśli nasz malec zaczyna się przewracać z boczku na boczek i siadać, koniecznie wymieńmy gondolę na spacerówkę! Gondola powinna mieć również opcję bezpiecznego i wygodnego wypinania ze stelaża. Sprawdźmy czy jesteśmy w stanie wypiąć ją w pojedynkę.

Bardzo ważne jest by gondola była wózkiem stabilnym. Musi mieć solidne amortyzatory i najlepiej pompowane, szerokie koła. Wózek musi być stabilny a nasze dziecko jak najmniej narażone na wstrząsy, które są bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

  • Spacerówka

Dobra spacerówka powinna rosnąć razem z dzieckiem. Mniejsze dzieci powinny przewożone być w spacerówce zapięte w 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Starszym wystarczy solidna barierka. Spacerówka powinna posiadać kilka rodzajów nachylenia – od całkowicie rozłożonej, by dziecko mogło spać w niej na spacerach przez pośrednie nachylenia i oczywiście pozycję siedzącą. Spacerówki wyposażone są w dodatkowe akcesoria takie jak parasolki przeciwsłoneczne i folie przeciwdeszczowe. Pamiętajmy by do spacerówki dobrać odpowiednią, dopasowaną do pory roku wkładkę. Na zimę dokupić możemy ciepły śpiworek dla niemowlaka lub otulacz na nóżki.

  • Wózek parasolka

Parasolka jest propozycją dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Cechuje się lekkością, łatwością składania, zajmuje niewiele miejsca po złożeniu. Takie wózki przeznaczone są do użytkowania jedynie na krótkich spacerach, gdy szybko musimy przemieścić się z dzieckiem. Nie powinno się wozić w nim dziecka przez dłuższy czas, gdyż nie daje słabemu jeszcze kręgosłupowi odpowiedniego podparcia. Niedopuszczalne jest przewożenie w parasolce dziecka śpiącego.

Wózek na miarę potrzeb

Zastanawiając się nad odpowiednim dla nas i maluszka wózkiem, musimy brać pod uwagę to, jak będziemy go użytkować. Jeżeli codzienne spacery z wózkiem będą wiązały się ze znoszeniem go ze schodów najważniejsza powinna być dla nas waga wózka. Rosnący Maluszek i codzienne zakupy dodadzą mu jeszcze więcej kilogramów, a o i tak już przeciążony kręgosłup mamy trzeba dbać wyjątkowo! Przy okazji sprawdzajmy jaki udźwig ma rączka wózka na której wisi torba. Nigdy nie przekraczajmy dopuszczalnej wagi – wózek może się przeważyć! Nie należy również przewozić toreb z zakupami przewieszonymi przez rączkę, to grozi poważnym wypadkiem.

Zanim kupimy wózek sprawdźmy jak się składa, ile miejsca zajmuje czy można zrobić to w szybki i prosty sposób. Przymierzmy go do swojego bagażnika. Pamiętajmy również, by dopasować wózek z nosidłem samochodowym. Dzięki odpowiednim, pasującym do wózka i nosidełka adapterom, będziemy mogli wpinać nosidełko zamiast gondoli. Ważne jest jednak to, by nosidło nie zastępowało gondoli, gdyż będzie to niezdrowe dla maluszka. To rozwiązanie na krótkie zakupy lub przemieszczenie się z parkingu do docelowego miejsca.

Zwracajmy uwagę czy barierka przy spacerówkach ma bezpieczne zamknięcie. Malec nie może mieć możliwości jej odpięcia, powinna się również zatrzaskiwać w bezpieczny sposób, tak, by maluszek nie podłożył pod nią paluszków.

Przed zakupem sprawdźmy hamulce, najlepiej na pochyłym podłożu – po ich włączeniu wózek nie powinien zjechać nawet kilku centymetrów.

Dla wygody naszej i Maluszka zadbajmy również o to, by daszek wózka był głęboki i rozkładał się w cichy sposób, tak by śpiące w wózku dziecko nie zostało obudzone. Wybierzmy wózek z odpinaną tapicerką, którą można wielokrotnie wyprać.

Pamiętajmy, że w wózku nasza pociecha będzie spędzała dużo czasu – wybór wózka powinien być więc przemyślany. Zanim zdecydujemy się na odpowiedni model sprawdźmy kilka rodzajów, by podróżować miło i bezpiecznie!

 

 

Zostaw Komentarz