» » Poduszka dla maluszka

Poduszka dla maluszka

Ciało niemowlaka jest wyjątkowe – delikatne, miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku. Jest też bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce, których doświadcza. Skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji obejmującej nie tylko kąpiele w odpowiednich kosmetykach, ale również używanie stosownych środków piorących, delikatnych materiałów i artykułów higienicznych. Jeszcze istotniejsze jest dbanie o odpowiednie układanie ciała noworodka i niemowlaka w pierwszych miesiącach życia, gdyż kondycję skóry można poprawić znacznie szybciej niż wady wynikające z nieodpowiedniego układania dziecka w czasie dziennej aktywności i snu.

Niemowlęca główka to najbardziej wrażliwa i plastyczna część jego ciała – o jej przyszłym kształcie decydują geny, jednak w dużej mierze zależy ona również od tego, w jaki sposób nasze dziecko jest układane w pierwszych kilkudziesięciu tygodniach swojego życia. Noworodek przychodzi na świat z główką stożkową i niesymetryczną – taki wygląd kości czaszki przybierają podczas porodu naturalnego. Z czasem przesuwają się i zrastają przybierając trwały kształt. Jako, że noworodek większość czasu przeznacza na sen, młodzi rodzice martwią się, że jego główka będzie spłaszczona. Tak małe dziecko powinno jeszcze przez kilka następnych miesięcy spać wyłącznie na plecach, co sprzyja spłaszczeniu kości czaszki. Dlatego tak ważne jest, by dziecko w czasie aktywności jak najwięcej czasu spędzało leżąc na brzuszku. Na czym układać więc dziecięcą główkę by zdrowo się rozwijała? Zapraszamy do lektury!

Poduszki dla najmłodszych

poduszka MINKY 30x40

Wielu rodziców zastanawia się kiedy ich pociecha może bezpiecznie spać na poduszce. Niektórzy specjaliści twierdzą, że poduszkę powinniśmy zaproponować dziecku około drugiego roku życia. Nie należy jednak sztywno trzymać się tych ram czasowych a obserwować pilnie naszą pociechę. Jeśli rozwój ruchowy przebiega szybko a nasze dziecko jest coraz sprawniejsze i nie ma ryzyka, że podczas snu nakryje się poduszką i nie będzie potrafiło się spod niej wydostać, możemy dać dziecku cienką, szeroką podusię już wcześniej. Podobnie jeśli maluszek podczas zasypiania kładzie główkę na kocyku lub przytulance – bezpieczniejszym wyjściem na pewno będzie poduszka minky – 40 x 40, która umili dziecku zapadanie w sen.

 

Jak dobrać poduszkę dla dziecka stosownie do jego wieku?

  • Noworodki i młodsze niemowlęta nie mogą spać na poduszkach – ważne jest by noworodek zawsze spał na pleckach. Gdy dziecko zaczyna przekręcać się na boki, powinniśmy dbać o naprzemienne układanie malucha raz na jednym, raz na drugim boczku, by nie doprowadzić lub nie utrwalić asymetrii ułożeniowej, z którą dzieci się rodzą. Pamiętajmy, że utrwalona asymetria musi być rehabilitowana, gdyż może mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka.
  • Kilkumiesięczne dziecko aż do około 2-3 urodzin może spać na poduszce o wymiarach 40×60. Taka poduszka nie może być wyższa niż 2 do 5 cm. Ważne są również przeszycia w poduszeczce, które zagwarantują równomierne rozłożenie wkładu.
  • Dzieci od 3 do 8 roku życia mogą spać na poduszkach o rozmiarze 50 x 60 i z czasem przechodzić możemy do standardowego rozmiaru poduszki 70 x 80 regulując ilość wypełnienia. Dziecko w tym wieku powinno samo zdecydować jaka poduszka jest dla niego najwygodniejsza, ważne jednak jest to by nie była ona zbyt wysoka.

Poduszki bezpieczeństwa

Niebieska poduszka antywstrząsowa motylek różowe flamingi
poduszka motylek różowe flamingi

Na rynku dostępny jest również specjalny rodzaj poduszki do zadań specjalnych: poduszka motylek – antywstrząsowa. Ta niewielka poduszeczka przeznaczona jest do stosowania w wózku oraz foteliku samochodowym i ma chronić główkę dziecka przed nadmiernymi wstrząsami, które są bardzo niebezpieczne dla małego człowieka. Częste usypianie dziecka w wózku, spacery po nierównym terenie czy jazda samochodem, podczas których główka dziecka ulega wstrząsaniu mogą prowadzić do syndromu shaken baby – dziecka potrząsanego.

Nieproporcjonalnie duża głowa w stosunku do ciała i słabe mięśnie szyi sprawiają, że podczas wstrząsów główka gwałtownie oddycha się na różne strony, co może powodować obijanie mózgu wewnątrz czaszki i pękanie delikatnych naczynek krwionośnych. Urazy te w ekstremalnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci niemowlaka, ślepoty czy spowolnienia rozwoju. Dlatego warto wyposażyć się w tą niepozorną poduszeczkę, która zniweluje ryzyko wstrząsów.

Pamiętajmy by wybierać poduszki o wypełnieniu antyalergicznym, które zazwyczaj bardzo dobrze zachowują się również w praniu. Wybierzmy taką podusię, którą prać możemy często w wyższych temperaturach, by dziecku spało się przyjemnie, bezpiecznie i higienicznie!

Zostaw Komentarz