» » Rodzicielskie współspanie

Rodzicielskie współspanie

Nocne pobudki są nieodłączną częścią rodzicielskiego życia i chyba nie sposób się na nie przygotować przed przyjściem Maluszka na świat. Niestety nie można wyspać się na zapas, a nawet gdyby było to możliwe to nie dla przyszłych mam, które ostatnie tygodnie ciąży i tak często cierpią na bezsenność.

Niemowlęta budzą się w nocy od kilku do kilkunastu razy a najczęstszym tego powodem jest głód. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaspokajając tą podstawową potrzebę naszego dziecka zaspokajamy także inne, równie ważne. Należą do nich poczucie bezpieczeństwa i ciepło, które zapewniamy ogrzewając je własnym ciałem.

Kojący dotyk mamy, jej zapach, bicie serca i miarowe ssanie pokarmu to najlepszy usypiacz zapisany w naszych genach. Bo to właśnie one odpowiadają nie tylko za nocne pobudki, ale również za dość krótkie okresy snu niemowląt w ciągu dnia.

WYSSANE Z MLEKIEM MAŁPY

Nie jest to pomyłka! Ludzkie niemowlęta mają niemal takie same podstawowe potrzeby jak niemowlęta Szympansów. Nie powinno nas to dziwić, w końcu należymy do tej samej nadrodziny Człowiekowatych a nasz kod genetyczny zgodny jest w 95%. Możemy więc wiele nauczyć się od naszych włochatych kuzynów, którzy w opiece nad potomstwem kierują się niczym nie zmąconym instynktem a nie dobrymi (ale często sprzecznymi) radami sąsiadek.

Oczywiście jest to uproszczenie, jednak pamiętajmy, że jesteśmy ssakami i chcąc nie chcąc w opiece nad potomstwem bliżej nam do innych naczelnych niż do wyimaginowanych obrazów idealnych matek płynących z różnego rodzaju poradników.

RODZICIELSKIE GNIAZDO

Jak nasze geny mają się do spokojnego snu niemowlęcia? Bezbronne niemowlę jest całkowicie zależne od matki. Nasi kuzyni – jak i przodkowie przez pierwszy rok życia byli całkowicie nierozłączni ze swoim potomstwem, dlatego też określa się te gatunki mianem noszeniaków. Matki musiały pracować a oddalenie się od dziecka wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem. Dlatego zarówno ludzkie dzieci jak i te szympansie były noszone przez matki, natomiast głównym miejscem snu potomstwa było wspólne gniazdo. Współspanie, które było najbezpieczniejsze. Niemowlęta bardzo szybko wyczuwają, gdy zostają same, nawet podczas snu. Reagują wtedy gwałtownym płaczem, nawołując w ten sposób matkę, gdyż tylko ona jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo.

Dziś mówimy o co-sleepingu, o powrocie do tego co było najbardziej naturalnym zwyczajem naszych przodków.  I choć spanie z dzieckiem w jednym łóżku nie jest popularne i ma wielu przeciwników, czasem okazuje się, że to właśnie samo dziecko decyduje o takim modelu spania, budząc się gdy tylko rodzic się oddali. A przepięknie przygotowane łóżeczko na pewien czas staje się przechowalnią bielizny czekającej na wyprasowanie.

RAZEM CZY OSOBNO?

Wspólne spanie ma wiele zalet – przede wszystkim wydłuża okres snu dziecka. Niemowlę czując obecność matki śpi spokojniej, łatwiejsze jest również karmienie dziecka. Wspólna przestrzeń snu eliminuje problem odkładania dziecka do łóżeczka. Chyba każdy rodzic wie, że uśpienie dziecka to tylko połowa sukcesu – druga to odłożenie go w taki sposób, by się nie obudziło.

Głównym argumentem przeciwników dzielenia łóżka z dzieckiem jest to, że latorośl przyzwyczai się do spania z rodzicami. Ono jednak rozwija się dynamicznie i dojrzewa, w pewnym momencie gotowe więc będzie do samodzielnego spania, tak samo jak do samodzielnego chodzenia czy jedzenia. Niektóre dzieci nie wymagają w ogóle bliskości rodzica podczas snu – inne wręcz przeciwnie. Model spania powinien więc być dostosowany do potrzeb wszystkich domowników.

BEZPIECZNY CO-SLEEPING

Rodzice niemowląt mają opory przed spaniem z dzieckiem. Są to całkowicie słuszne wątpliwości, gdyż bezpieczne współspanie wymaga spełnienia pewnych warunków. Przede wszystkim dziecko nie powinno spać między rodzicami, ale przy zabezpieczonym brzegu łóżka koło mamy. Z rodzinnego łóżka powinny zniknąć zbędne poduszki i nakrycia. Najważniejsze jest jednak wydzielenie odpowiedniej przestrzeni dziecku. Jeśli nie mamy miejsca na dostawkę do łóżka, znakomitym rozwiązaniem będzie kokon niemowlęcy.

Kokon oddziela dziecko od rodzica, eliminuje ryzyko przygniecenia dziecka czy nakrycia go kołdrą. Dzięki wysokim brzegom malec nie będzie miała możliwości sturlania się czy przemieszczenia. Kokony niemowlęce sprawdzają się również podczas dziennego snu dziecka, zabawy na podłodze, łóżku czy w gondoli podczas spaceru. Przestrzeń w kokonie ograniczona przez wysokie brzegi nie tylko zapewnia malcowi bezpieczeństwo, ale również przyjemnie go otula.

Pamiętajmy, by dziecko śpiące razem z rodzicami było ubrane nieco lżej niż w łóżeczku. Ciepło mamy i przytulny kokon dodatkowo ogrzewają malucha. Niektóre niemowlęta najlepiej śpią podczas spacerów – z tych nie powinniśmy rezygnować w chłodne dni. By zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę, gondolę wyposażmy w kokon niemowlęcy z minky. Mięciutki plusz i rytmiczne bujanie wózka to najprzyjemniejsza droga do krainy snów!

Współspanie dla niektórych rodziców jest nie tylko sposobem na wydłużenie snu dziecka w nocy a więc i lepszą jakość snu dla siebie. To niepowtarzalna okazja do zbudowania szczególnego rodzaju bliskości. Kiedy po raz pierwszy budzimy się z dziecięcą stopą na twarzy na samym skraju wielkiego łoża to znak, że niedługo nasze dziecko dorośnie do tego, by przespać całą noc we własnym łóżeczku. A nasze łóżko znów stanie się tym małżeńskim. Śpijcie więc grzecznie i bezpiecznie w tym przytulnym rodzinnym gnieździe!

POLECAMY:

PROMOCJA!
Kokon niemowlęcy z MINKY
Kokon niemowlęcy z MINKY

Kokon niemowlęcy to połączenie leżaka dla niemowlaka z otulaczem, pozwalające na bezpieczne położenie do snu maluszka, czy też bezpieczne jego przewinięcie. Kokon niemowlęcy jest tak skonstruowany, że po ściągnięciu sznureczka, tworzą się wysokie brzegi szczelnie przylegające do niemowlaka (wielkość kokonu jest regulowana – tak by pomieścił także większe dziecko). Dzięki wysokim ściankom, dziecko leżące w kokonie, nie przesunie się i nie sturla z łóżka. Brzegi kokonu otulają niemowlaka, … Czytaj więcej

not rated 135.00  110.00  Dostępnych 7 wzorówWybierz kolor
PROMOCJA!
Rożek MINKY kokos dla noworodka –  80x80cm
Rożek MINKY kokos dla noworodka – 80x80cm

Piękny i praktyczny rożek dla noworodka o rozmiarach 80x80cm idealnie otula, zapewnia uczucie ciepła i bliskości podobne do tego jakie czuje dziecko w brzuszku swojej mamy. Dzięki super miękkiemu rożkowi MINKY wraz z wygodną, usztywniającą wkładką kokosową Twój maluszek zazna wygodnego utulenia w Twoich ramionach. Do zalet rożka należy jego staranne ręczne wykonanie i dbałość o detale. Poza swoją praktyczną rolą, rożek jest bardzo dekoracyjny, posiada piękną, obszytą … Czytaj więcej

5 out of 5
99.00  79.00  Dostępnych 7 wzorówWybierz kolor
Zasłony dziecięce z szelką 100x150cm
Zasłony dziecięce z szelką 100x150cm

Kolorowe i estetyczne zasłony idealne do pokoju dziecięcego. Zasłonki można wybrać w motywie graficznym pasującym do pościeli dziecięcej i akcesoriów do łóżeczka, które również znajdą Państwo w naszej ofercie. Zasłonki wraz z pościelą stworzą w pokoju dziecięcym radosną i przytulną atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi i zabawie. Każdy maluch, którego pokój ozdobią zasłonki będzie miał w nocy zapewnioną intymność a w dzień cieszyć będą go kolorowe wzory zdobiące okno w jego … Czytaj więcej

5 out of 5
57.00  Dostępnych 67 wzorówWybierz kolor
Email

Zostaw Komentarz