» » Sen w podróży – łóżeczka turystyczne

Sen w podróży – łóżeczka turystyczne

Gdy kompletujemy wyprawkę dla najmłodszego członka rodziny staramy się zgromadzić wszystkie niezbędne gadżety i wybrać te najlepsze. Opieka nad noworodkiem zajmuje bowiem dużo czasu a skupienie się na poszukiwaniach odpowiedniego wózka czy łóżeczka może być wtedy bardzo trudne. Dlatego warto już wcześniej zastanowić się nad zakupem odpowiedniego łóżeczka turystycznego. Pamiętajmy jednak, że dla jednych rodziców może to być absolutny must-have, natomiast dla tych rodzin, które nie planują częstych wyjazdów, dodatkowe łóżeczko okaże się zbędne. Co więc wybrać łóżeczko czy może dodatkową kołyskę? Zapraszamy do lektury!

Łóżeczko turystyczne – czy jest potrzebne?

Kiedy zdecydować się na zakup dodatkowego łóżeczka? Jeśli często planujemy wyjazdy do rodziny a na miejscu nie mamy zwykłego dziecięcego łóżeczka takie rozwiązanie będzie najlepsze. Łóżeczko turystyczne przyda się również w dużym domu, gdy sypialnia znajduje się na piętrze a chcielibyśmy mieć malucha na oku podczas snu. Pamiętajmy, że możemy również zainwestować w kołyski czy kosze Mojżesza, które jednak nie będą praktyczne w transporcie.

Pamiętajmy, że łupinka samochodowa i bujaczek nie są dobrymi miejscami do snu dziecka. Podobnie gondola wózka. Dziecko powinno spać w nich jedynie okazjonalnie. Jeśli wybieramy się na dłuższy wyjazd zainwestujmy w odpowiednie łóżeczko turystyczne. Dlaczego bujaczki i nosidełka nie są dobrym miejscem do spania? Przede wszystkim dlatego, że nie zapewniają dziecku odpowiedniego podparcia kręgosłupa.

Tak małe dzieci potrzebują kilkunastu godzin snu na dobę – nie powinny tak długo leżeć na nieodpowiednim podłożu. U dzieci, których mięśnie są nieco słabsze, długotrwałe leżenie i spanie w bujaczku może prowadzić do obniżenia napięcia mięśniowego czy utrwalenia asymetrii. Uważajmy również na wibracje, w które często wyposażone są właśnie bujaczki – to co wydawać by nam się mogło miłe i dobre dla dziecka, może wyrządzić mu więcej krzywdy. Ważne jest również to, by dzieci jeszcze nie siedzące leżały na płaskim, nie na pochylonym podłożu!

Jak wybrać dobre łóżeczko turystyczne?

W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę na atesty i certyfikaty, pochodzenie produktu i opinie innych użytkowników. Pozwoli nam to wcześniej dowiedzieć się o ukrytych wadach łóżeczka. Dobre łóżeczko turystyczne powinno być przede wszystkim niezawodne – stabilne i  bezpieczne. Zwracajmy uwagę na zabezpieczenia przeciw przypadkowemu złożeniu. W miarę jak nasz Maluch rośnie, na pewno zechce majsterkować przy wszelkich zabezpieczeniach. Większość łóżeczek tego typu ma rozkładane boki i podłogę naciąganą za pomocą specjalnego uchwytu. Wybierajmy te znanych marek, ale niekoniecznie najdroższe.

Pomyślmy również o tym, by łóżeczko było funkcjonalne zarówno dla niemowlaka jak i dla małego dziecka. Przy niemowlaku przyda się podwieszana podłoga oraz miejsce na przewijaki.Starsze dziecko korzystać będzie z rozsuwanego, bezpiecznego wyjścia. Łóżeczko powinno być wykonane z mocnej, ale przewiewnej siateczki, która zapewni odpowiednią wentylację podczas snu czy zabawy. Do niektórych modeli dołączane są również rozmaite akcesoria do łóżeczka: począwszy od pozytywek przez moskitierę lub materac. Zwróćmy również uwagę, czy łóżeczko posiada koła – to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwi nam przestawianie łóżeczka, które może pełnić również funkcję kojca dla mniejszych dzieci. Koła powinny być również wyposażone w hamulce!

Komfort i bezpieczeństwo snu

By nasze dziecko spało zdrowo i smacznie w łóżeczku turystycznym, warto również zainwestować w odpowiedni materac. Część łóżeczek nie posiada w zestawie materaca – musimy dokupić go sami. Jeśli producent oferuje go w cenie samego łóżeczka sprawdźmy dokładnie jakiego typu to materac. Często bowiem są to najsłabszej jakości, cienkie materace z pianki. Na okazjonalne wyjazdy możemy wykorzystać dobrej jakości materac piankowy, jeśli jednak zamierzamy wyjeżdżać częściej, zabierajmy ze sobą materac z łóżeczka, w którym na co dzień śpi maluch.

By łóżeczko było stabilne musi być ciężkie – to jednocześnie wada jak i zaleta łóżeczek turystycznych. Solidny stelaż jest jednak gwarancją bezpieczeństwa! Pamiętajmy, że razem z materacem mogą zabrać nam znaczną część miejsca w bagażniku. Bardzo istotną kwestią jest zwracanie uwagi na ograniczenia wagowe i wzrostowe – jeśli dziecko przekroczy tą granicę, musimy znaleźć dla malca inne łóżeczko. Większość hoteli powinna mieć w swojej ofercie specjalne, bezpieczne dostawki dla dzieci.

Obecnie producenci oferują nowoczesne łóżeczka turystyczne, które mieszczą się w niewielkich gabarytowo torbach – często bez stelaża, umieszczane bezpośrednio na ziemi, przypominające namiot. Są lekkie i poręczne. To jednak rozwiązanie dobre dla młodszych maluchów.

Zostaw Komentarz