» » Zdrowa temperatura dla niemowlaka

Zdrowa temperatura dla niemowlaka

Opieka nad niemowlakiem i małym dzieckiem wymaga od rodziców dbałości o wiele szczegółów, by zapewnić maleństwu optymalne warunki do zdrowego funkcjonowania i rozwoju. Młodzi rodzice szczególnie troszczą się o to, by temperatura otoczenia nie była zbyt niska, by nie narazić malucha na infekcje i przeziębienia.

To szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia, kiedy niemowlę najbardziej narażone jest na infekcje,  a jego tkanka tłuszczowa jest zazwyczaj jeszcze niewielka, przez co tak małe dziecko szybciej traci ciepłotę ciała. U niemowląt dopiero z czasem pojawiają się odpowiednie mechanizmy termoregulacji takie jak dreszcze czy tak zwana „gęsia skórka”.  Dlatego tak ważne jest by zapewnić dziecku optymalną temperaturę otoczenia oraz odpowiednio dobrane ubranko.

Jak się jednak okazuje najczęstszym błędem popełnianym przez opiekunów malucha jest przegrzewanie go, co powoduje rozdrażnienie, problemy ze snem, a nawet zagraża jego  zdrowiu. Jak więc dostosować temperaturę do potrzeb najmłodszego członka rodziny? Oto garść porad.

 Lepiej chuchać na zimne?

Jak pokazują aktualne statystyki, Polacy podczas sezonu grzewczego przegrzewają swoje mieszkania. Optymalna temperatura zalecana w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania wynosi bowiem 20⁰C. Dla wielu z nas ta zalecana temperatura powoduje poczucie dyskomfortu, ponieważ przyzwyczailiśmy się już do nieco cieplejszych warunków, co jest niestety niezdrowe.

Gdy w domu pojawia się dziecko mocniej dogrzewamy pokoje często rezygnując z ich wietrzenia, co może skutkować między innymi obniżeniem odporności i zwiększeniem podatności na infekcje. Podczas dziennej aktywności dziecko powinno przebywać w pomieszczeniach o temperaturze około 22⁰C, a wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się dwa razy dziennie – niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Pomieszczenia w sezonie zimowym powinniśmy wietrzyć krótko, lecz przy całkowicie otwartym oknie, gdy dziecko przebywa w innym pokoju. Gdy na zewnątrz panuje duży mróz i nie możemy wybrać się z dzieckiem na spacer, zalecane jest werandowanie lub ciepłe ubranie dziecka i wietrzenie pokoju w jego obecności. W lato zaś okno powinno być uchylone cały czas, lecz tak by nie narażać szkraba na przeciągi i zawianie.

Przy ubieraniu dziecka powinniśmy kierować się zasadą jednej warstwy ubrań więcej niż u osoby dorosłej – po kilku miesiącach maluch może być ubrany w tyle samo warstw co opiekun. Mobilny i bardzo ruchliwy maluch nie potrzebuje już takiej termicznej osłony co niemowlak.

Temperatura do snu 

By sen był zdrowy i regenerujący temperatura w naszych domach powinna być nieco niższa niż za dnia – ta zasada dotyczy zarówno pomieszczeń, w których śpią dorośli jak i małe dzieci. Przed snem wietrzmy więc pomieszczenia, i utrzymujmy temperaturę niższą niż 22⁰C nie mniejszą jednak niż 18⁰C. Dla dobrego snu niemowląt niebagatelne znaczenie ma również to, w czym i pod czym śpią nasze dzieci. Dlatego powinniśmy ubierać je według poniższych wskazówek:

  • 26⁰C           Body z krótkim rękawem
  • 24-25⁰C      Śpiworek dla niemowlaka + Body z krótkim rękawem
  • 22-23⁰C      Śpiworek dla niemowlaka + Śpiochy
  • 20-21⁰C      Śpiworek dla niemowlaka + Śpiochy + Body z krótkim rękawem
  • 18-19⁰C      Śpiworek dla niemowlaka + Kołderka + Śpiochy + Body z długim rękawem

Bielizna nocna naszego dziecka powinna być dopasowana nie tylko do temperatury pomieszczenia, w jakim będzie ono spało, ale również do miejsca, w którym śpi. Jeżeli maluszek śpi we własnym łóżeczku powinniśmy stosować powyższe zasady ubierania i nakrywania dziecka. Jeśli jednak w nocy malec przywędruje do łóżka rodziców, możemy spokojnie zrezygnować na przykład z kołderki. Rożek kokos usztywniany będzie w tym wypadku wystarczający.

Jak sprawdzić, czy naszemu dzidziusiowi nie jest zbyt ciepło? Dotknijmy jego buzi, czoła i karku. Wilgotna skóra świadczy o tym, że maluszek nie potrzebuje kołderki. A na chłodne stópki czasem wystarczą jedynie skarpetki.

Regenerujący sen w chorobie

Dziecięca gorączka zazwyczaj pojawia się wieczorem zapewniając nieprzespaną noc zatroskanym rodzicom. Pamiętajmy, że wysoka temperatura otoczenia i zbyt ciepłe ubieranie chorego dziecka nie są sprzymierzeńcem zdrowienia. Kładąc przeziębione dziecko spać nie rezygnujmy z wietrzenia pokoju i ubierzmy dziecko w lekkie, ale zapewniające ciepło ubranko.

POLECAMY:

Rożek kokos – usztywniany – 80x80cm
Rożek kokos – usztywniany – 80x80cm

Piękny usztywniany wkładką kokosową rożek dla niemowlaka, wykończony dekoracyjną kokardą. Wkładka kokosowa zapewnia świetne usztywnienie do podtrzymywania noworodka. Unikatowa struktura maty kokosowe przepuszcza powietrze. Zarówno usztywnienie jak u poszycie wykonane jest z atestowanych i przyjaznych dla najmniejszych dzieci materiałów. Solidne ręczne wykonanie. 100% bawełna. Wszystkie produkty wykonywane w Polsce! Rożek pozwala na wygodne wyjęcie wkładki i bezproblemowe pranie poszycia. Rożek jest zapinany na rzepy a dodatkowa, bardzo dekoracyjna … Czytaj więcej

not rated 35.00  Dostępnych 67 wzorówWybierz kolor
PROMOCJA!
Rożek MINKY kokos dla noworodka –  80x80cm
Rożek MINKY kokos dla noworodka – 80x80cm

Piękny i praktyczny rożek dla noworodka o rozmiarach 80x80cm idealnie otula, zapewnia uczucie ciepła i bliskości podobne do tego jakie czuje dziecko w brzuszku swojej mamy. Dzięki super miękkiemu rożkowi MINKY wraz z wygodną, usztywniającą wkładką kokosową Twój maluszek zazna wygodnego utulenia w Twoich ramionach. Do zalet rożka należy jego staranne ręczne wykonanie i dbałość o detale. Poza swoją praktyczną rolą, rożek jest bardzo dekoracyjny, posiada piękną, obszytą … Czytaj więcej

5 out of 5
99.00  79.00  Dostępnych 7 wzorówWybierz kolor
Śpiworek dla niemowlaka
Śpiworek dla niemowlaka

Śliczny, szczelnie otulający maluszka śpiworek, przeznaczony dla dzieci w wieku od 0 do 6 miesięcy. Idealnie poradzi sobie nawet z najbardziej rozkopującymi się maluszkami. Śpiworki dla niemowląt wykonane są z 100%, atestowanej dla najmniejszych dzieci bawełny drukowanej. Śpiworki wypełnione są wysokiej jakości włókniną poliestrową. Dzięki wysokiej jakości materiałom z jakich wykonany jest śpiworek, przez długo czas zachowuje swój kształt, puszystość i miękkość. Jedną z zalet naszych śpiworków jest … Czytaj więcej

not rated 49.00  Dostępnych 78 wzorówWybierz kolor
Email

Zostaw Komentarz